Test osobnosti – psychologické kvízy zadarmo online

V dnešnej dobe sú testy osobnosti dosť populárne. Ľudia ich využívajú na rôzne účely, ako je napríklad test osobnosti na povolanie alebo psychologický test osobnosti na lepšie spoznanie seba samého. Kde nájsť test osobnosti zadarmo a aké existujú typy osobností a temperamenty?

Už dlhú dobu sa psychológovia a odborníci na ľudské správanie zaoberajú skúmaním rôznych aspektov osobnosti a taktiež vytvorili množstvo rôznych testov, ktoré ľuďom pomáhajú pochopiť, kto naozaj sú, aký je ich typ osobnosti a aký majú temperament.

KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

Psychologické testy osobnosti môžu človeku pomôcť odhaliť jeho charakteristické črty a vlastnosti, a tým aj lepšie spoznať samého seba.

MBTI test osobnosti patrí medzi najznámejšie testy osobnosti na svete – rozdeľuje ľudí do 16 rôznych typov osobnosti na základe štyroch dvojíc.

V psychológii sa často využívajú aj testy farebnej typológie, ktoré skúmajú vzťah medzi farbami a osobnostnými črtami človeka.

Medzi ľuďmi existuje niekoľko typov osobností a temperamentov, ktoré ovplyvňujú správanie človeka, jeho emócie a taktiež aj reakcie s okolím – je to sangvinik, flegmatik, cholerik a melancholik.

Mnoho ľudí, ktorí hľadajú psychológa, uprednostňujú v dnešnej dobe online psychológa, s ktorým môžu prebrať pracovné vzťahy/rozvoj, osobné problémy alebo vzťahy v rodine.

Psychologické testy osobnosti

Psychologické testy osobnosti sa v dnešnej dobe využívajú oveľa častejšie než kedysi. Človeku môžu pomôcť odhaliť jeho charakteristické črty a vlastnosti, a tým aj lepšie spoznať samého seba. Osobnostné testy sú založené na rôznych vedeckých metódach a teóriách a medzi najznámejšie patrí:

  • Teória veľkej päťky (Big Five) – tento test skúma päť základných čŕt osobnosti: extraverziu, prívetivosť, svedomitosť, emocionálnu stabilitu a otvorenosť
  • Myers-Briggs Type Indicator (MBTI) – MBTI test osobnosti rozdeľuje ľudí do 16 typov osobnosti na základe štyroch základných dimenzií: introverzia/extraverzia, senzory/intuitívnosť, myslenie/cítenie a usudzovanie/vnímanie
  • 16 osobnostných faktorov (16PF) – test vyvinul psychológ Raymond Cattell
  • Enneagram -test rozdeľuje ľudí do deviatich hlavných typov
  • DISC test – tento test sa často využíva v pracovnom prostredí a hodnotí osobnosť na základe štyroch (najmä pracovných) faktorov: dominancia, ovplyvňovanie, stabilita a svedomitosť

Treba brať do úvahy to, že každý človek je jedinečný a má iné správanie, motivácie a preferencie. Osobnostné testy však v každom prípade môžu človeku poskytnúť užitočné informácie o jeho silných a slabých stránkach.

MBTI test osobnosti

MBTI test osobnosti patrí medzi najznámejšie testy osobnosti na svete. Ako už bolo spomenuté, rozdeľuje ľudí do 16 rôznych typov osobnosti na základe štyroch dvojíc:

introverzia (I) vs. extraverzia (E)

senzorika (S) vs. intuícia (N)

myslenie (T) vs. cítenie (F)

usudzovanie (J) vs. vnímanie (P)

Nakoniec kombinácia týchto štyroch aspektov tvorí jeden zo 16 MBTI typov, ako napríklad INFJ, ENFP alebo ISTP. Takéto sú kombinácie a príslušné vlastnosti 16 MBTI typov:

KombináciaCharakteristické črtyTyp
1. ISTJlogický, spoľahlivý, organizovanýlogistik
2. ISFJstarostlivý, lojálny, vnímavýobranca
3. INFJintuitívny, idealistický, empatickýobhajca
4. INTJstrategický, cieľavedomý, nezávislýarchitekt
5. ISTPpraktický, dobrodružný, analytickývirtuóz
6. ISFPtvorivý, citlivý, spontánnydobrodruh
7. INFPidealistický, nápaditý, súcitnýmediátor
8. INTPpremýšľavý, logický, nezávislýlogik
9. ESTPenergický, pragmatický, spontánnypodnikateľ
10. ESFPveselý, spoločenský, flexibilnýzabávač
11. ENFPkreatívny, optimistický, nadšenýagitátor
12. ENTPzvedavý, sebavedomý, vynaliezavýdebatér
13. ESTJpraktický, rozhodný, vodcovskýmanažér
14. ESFJstarostlivý, spoločenský, organizovanýkonzul
15. ENFJcharizmatický, inšpirujúci, starostlivýprotagonista
16. ENTJvodcovský, strategický, cieľavedomývodca

Každý z týchto typov má ako silné, tak aj slabé osobnostné stránky. MBTI test osobnosti môže človeku pomôcť porozumieť sebe samému, no taktiež môže takýto test zlepšiť medziľudské vzťahy.

Myers-Briggs Type Indicator (MBTI) test osobnosti rozdeľuje ľudí do 16 typov osobnosti na základe štyroch základných dimenzií: introverzia/extraverzia, senzory/intuitívnosť, myslenie/cítenie a usudzovanie/vnímanie.

Výber povolania – test osobnosti

Predtým, než si niekto vyberie povolanie, test osobnosti môže človeku ukázať, na čo sa hodí v pracovnom prostredí a čo sú jeho kvality. Tým pádom sa pri hľadaní práce môže zamerať na to, v čom je skutočne dobrý.

Na základe testu osobnosti pri výbere povolania môžu extroverti preferovať dynamické pracovné prostredie, ako je predaj, manažment alebo marketing a naopak introverti sa môžu cítiť lepšie v analytických a samostatných profesiách, ako je programovanie či výskum.

Ľudia so silnou logikou a analytickým myslením sa môžu uplatniť v IT, inžinierstve či financiách a tí, ktorí kladú dôraz na empatiu a komunikáciu, môžu byť úspešní v zdravotníctve, psychológii alebo pedagogike.

Kvízy a testy – test farebnej typológie

V psychológii sa často využívajú aj testy farebnej typológie. Tieto psychologické testy osobnosti skúmajú vzťah medzi farbami a osobnostnými črtami človeka. Zaoberajú sa emóciami, preferenciami a podvedomými reakciami na konkrétne farby. Ako funguje test farebnej typológie?

  1. Výber farieb – na začiatku si jednotlivec vyberie farby, ktoré sú mu sympatické a v niektorých kvízoch a testoch sa vyžaduje, aby jednotlivec zoradil farby od najobľúbenejšej po najmenej obľúbenú.
  2. Prvá voľba na základe vedomej reakcie – prvá voľba farby hovorí o momentálnom emocionálnom rozpoložení človeka a odráža jeho aktuálny stav mysle (napríklad modrá farba symbolizuje pokoj, červená energiu a žltá optimizmus).
  3. Druhá voľba na základe podvedomia – niekedy môžu kvízy a testy vyžadovať, aby si jednotlivec opätovne vybral farbu, pretože to môže odhaliť hlbšie emocionálne a osobnostné črty, ktoré si človek najprv ani nemusí uvedomovať.
  4. Interpretácia výsledkov – každá farba má nejaký psychologický význam:
    • červená: energia, vášeň, agresivita
    • zelená: rovnováha, harmónia, bezpečie
    • modrá: pokoj, dôvera, stabilita
    • žltá: optimizmus, kreativita, radosť
  5. Spracovanie výsledkov – na základe výsledkov sa jednotlivec môže rozvíjať v práci, v osobnom živote alebo pri výbere vhodného prostredia.

Jedným z príkladov je napríklad Lüscherov farebný test. Tento test analyzuje emocionálny stav a osobnosť človeka na základe jeho preferencií k farbám.

Lüscherov test sa často používa v psychológii na posúdenie stresu, podvedomých tendencií a emocionálnej rovnováhy.

Treba však myslieť na to, že testy farebnej typológie nie sú stopercentné a treba ich brať iba orientačne. Môžu však poskytnúť významný náhľad na osobnosť.

Zaujímavé testy osobnosti zadarmo

Na internete existuje množstvo zaujímavých testov osobností zadarmo, ktoré môžu človeku bezplatne pomôcť lepšie pochopiť povahu človeka, jeho silné a slabé stránky alebo preferencie.

Medzi najznámejšie z týchto zaujímavých testov osobností zadarmo patrí test 16Personalities, testy na stránke I-PSYCHOLOGIA alebo testy na FyzioPortal.

Treba však myslieť na to, že výsledky týchto testov sú len orientačné a ak chce niekto presnejšie výsledky, mal by si vybrať overené a spoľahlivé testy.

Rôzne psychologické testy osobnosti skúmajú vzťah medzi tvarmi, farbami alebo obrazcami a osobnostnými črtami človeka.

Typy osobností a temperamenty

Medzi ľuďmi existuje niekoľko typov osobností a temperamentov. Tieto typy osobností ovplyvňujú správanie človeka, jeho emócie a taktiež aj reakcie s okolím. Poznáme 4 základné typy osobnosti, a to sangvinik, melancholik, cholerik a flegmatik.

Sangvinik

Sangvinik je temperamentný typ človeka, ktorý je veselý, spoločenský a plný energie. Má optimistickú povahu, rýchlo sa nadchne pre nové veci a má dobrú schopnosť na nadväzovanie kontaktov. Medzi hlavné črty sangvinika patrí:

spoločenskosť – rád komunikuje, vyhľadáva spoločnosť a má veľa priateľov

energia a dynamika – rád skúša nové veci a je vždy v pohybe

emočná stabilita – rýchlo sa nadchne a taktiež rýchlo zabudne na problémy

sebavedomie – často pôsobí sebavedomo a prirodzene vedie konverzácie

nepozornosť – môže byť roztržitý, rýchlo stráca záujem o monotónne úlohy

Melancholik

Melancholik je človek, ktorý je premýšľavý, citlivý a introvertný. Má sklon k hĺbavosti, analyzovaniu situácií a vnímaniu detailov. Melancholik býva často umelecky založený a vníma svet cez emócie. Toto sú hlavné vlastnosti melancholika:

hĺbavosť a premýšľavosť – rád analyzuje situácie a hľadá hlbší zmysel

citlivosť – silno prežíva emócie, ľahko ho zasiahne kritika či nespravodlivosť

perfekcionizmus – má vysoké nároky na seba aj iných, usiluje sa o dokonalosť

loajalita – je verný priateľ a spoľahlivý partner

pesimizmus – môže mať sklon k úzkostiam, negatívnym myšlienkam a samote

Cholerik

Cholerik je cieľavedomý, energický a dominantný. Má silnú vôľu, rád preberá vedenie a nerád sa podriadi iným. Cholerika často vnímajú ako prirodzeného lídra, no môže pôsobiť netrpezlivo alebo autoritatívne. Tu sú charakteristické vlastnosti cholerika:

sebavedomie a rozhodnosť – cholerik sa rýchlo rozhoduje a vie, čo chce

výkonnosť a efektivita – je orientovaný na výsledky a rád prekonáva výzvy

vodcovské schopnosti – prirodzene preberá iniciatívu a organizuje ostatných

nezávislosť – nerád sa spolieha na iných a najradšej veci rieši sám

netolerancia k slabostiam – niekedy môže byť cholerik tvrdohlavý, netrpezlivý a kritický voči ostatným

impulzívnosť – rýchlo sa rozčúli, avšak jeho hnev rýchlo vyprchá

Flegmatik

Flegmatik je pokojný, vyrovnaný a trpezlivý človek, ktorý sa vyhýba konfliktom a stresovým situáciám. Má rád harmóniu, je spoľahlivý a ľahko sa prispôsobí okolnostiam. Tu sú hlavné črty flegmatika:

pokoj a vyrovnanosť – flegmatika nerozhádže stres ani tlak

trpezlivosť – je známy tým, že dokáže dlho pracovať na jednom cieli bez zbytočných emócií

empatia – rozumie pocitom druhých a je ochotný pomôcť

diplomatickosť – je dobrý poslucháč a snaží sa vyhýbať hádkam

pasivita – niekedy flegmatikovi chýba iniciatíva a rozhodnosť

prokrastinácia – často odkladá úlohy a necháva veci plynúť vlastným tempom

Medzi ľuďmi existuje niekoľko typov osobností a temperamentov, ktoré ovplyvňujú správanie človeka, jeho emócie a taktiež aj reakcie s okolím. Je to sangvinik, flegmatik, cholerik a melancholik.

Bezplatný online psychológ

Mnoho ľudí, ktorí hľadajú psychológa, uprednostňujú v dnešnej dobe online psychológa. Veľakrát poskytuje záujemcom psychológ bezplatnú online konzultáciu. Na takejto vstupnej konzultácii sa človek s psychológom zoznámi a taktiež mu môže aspoň zbežne opísať jeho problém alebo konkrétnu situáciu.

U psychológov bezplatná online konzultácia zväčša trvá pár – približne 1015 minút. Na webových stránkach psychológov si človek môže zvoliť konkrétnu tému, ktorú by chcel s psychológom prebrať – či už ide o pracovné vzťahy/rozvoj, osobné problémy, vzťahy v rodine alebo či niekto potrebuje napríklad detského psychológa.

Čo sa týka ceny u online psychológov, bezplatná zväčša býva len prvá konzultácia, následne sú už stretnutia platené. Cena závisí od času, typu konzultácie (či ide o e-mailovú alebo telefonickú konzultáciu) a ďalších faktorov, no cena jedného stretnutia sa zvyčajne pohybuje od 30 – 50 €.