Temu – recenzia superlacného e-shopu

temu

Množstvo produktov na výber a atraktívne nízke ceny prilákali mnohých slovenských zákazníkov k nakupovaniu na čínskom e-shope Temu. Ten sa v posledných mesiacoch stal skutočným fenoménom. Odrážajú však nízke ceny kvalitu tovaru? A ak sa niečo pokazí, dostane zákazník svoje peniaze späť? Aké sú Temu Europe recenzie?


Obsah článku


Čo o e-shope Temu treba vedieť, aké sú recenzie zákazníkov a aká je kvalita sortimentu? Je nakupovanie na tejto platforme skutočne výhodné?

Temu Europe – recenzie

Temu využíva recenzie zákazníkov ako súčasť svojej stratégie predaja. Všeobecne je ťažké nájsť negatívne Temu Europe recezie. Platformu navrhli tak, aby kumulovala iba pozitívne ohlasy a efektívne odrádzala od záporných komentárov. To bráni autentickému hodnoteniu skúseností zákazníkov s produktom.

Výhody nákupov na Temu

Existuje niekoľko aspektov, ktorými Temu získava výhodu nad podobnými platformami ako AliExpress a Wish.

Presný popis:Produkty na Temu musia presne zodpovedať popisu. Takže to, čo zákazník vidí na obrázkoch, je presne to, čo dostane.
Nízke náklady na dopravu:Obchodníkom nie je dovolené pridávať prehnané náklady na dopravu k lacným produktom, vďaka čomu sa zákazníci necítia oklamaní.
Platby:Temu je k dispozícii aj pre iPhone a iPad. Apple Pay je teda automaticky podporovaný, čo umožňuje rýchlo uskutočniť objednávky. Taktiež je možné využiť aj PayPal účet.
Rozumný čas dodania:Čas od objednania do prijatia tovaru je podstatne rýchlejší. V súčasnosti je priemerný produkt doručený za 7 dní.
Obchodný model:Temu neumožňuje dropshipping. Časy doručenia nie sú závislé od vzťahu medzi trhoviskom a obchodníkmi.

Nevýhody nákupov na Temu

Pochybnosti spotrebiteľov:Niektorým zákazníkom pripadajú nízke ceny na Temu podozrivé. Tí, ktorí spoločnosť vnímajú ako maloobchodnú značku, pokladajú častý marketing za invazívny a otravný.
Dodržiavanie predpisov:Západ má vo svojej legislatíve silné zákony a predpisy na ochranu originality a spotrebiteľských práv, čo môže ovplyvniť podnikanie Temu.
Infraštruktúra logistiky:Na čínskom trhu cezhraničného e-commerce sú náklady na tovary malé, zatiaľ čo náklady na logistiku a skladovanie veľké. Temu si vyberá J&T Express ako poskytovateľa tretích strán v oblasti logistiky, ktorý je lacnejší, no na trhu stále veľmi mladý. To môže ovplyvniť marže obchodníkov a samotného trhoviska.

Toto online trhovisko si každopádne na Slovensku získalo obľubu. Svedčia o tom aj pozitívne recenzie Temu aplikácie. Stala sa najsťahovanejšou aplikáciou v septembri, októbri a novembri, ako informuje portál MôjAndroid.

Úplne inak je to v prípade recenzií na Fruugo.sk. Fruugo je britská spoločnosť, ktorá spája zákazníkov s maloobchodníkmi z viac než 40 rôznych krajín. Na Slovensku spája týchto zákazníkov Fruugo SK. Recenzie na platformu sú rôzne, vo väčšine prípadov skôr negatívne. Podobne je to aj s recenziami na Frilla.sk či Finlando.

Pre tých, ktorý nemajú v obľube online nákupy, môže byť vhodnou alternatívou Primark Bratislava, kde si nákupní maniaci môžu taktiež užiť skvelé ceny.

Pre slovenský trh je skvelou voľbou aj remixshop.sk. Je ideálom pre tých, ktorí sa chcú obliecť do najmódnejšieho oblečenia a taktiež ušetriť. Remix shop poskytuje najlepšie druhy outlet oblečenia a oblečenia typu second hand.

Temu je stále v ranom štádiu na globálnom trhu. Mal by čerpať zo skúseností iných podobných platforiem a zlepšovať udržateľnosť, aby si udržal svoju slávu.

Temu a tajomstvo nízkych cien

Spoločnosť Temu tvrdí, že tajomstvo ich extrémne nízkych cien spočíva v priamom spojení so svojimi dodávateľmi a efektívnom systéme distribúcie. Samotná firma nie je vlastníkom produktov, ale funguje ako sprostredkovateľ. To im poskytuje možnosť nastavenia konkurencieschopných cien.

E-shop tvrdí, že jeho cenová politika ponúka Temu zľavy až 70 % oproti tradičným predajcom. Temu gadgety, oblečenie či elektronika sa tak zdajú byť mimoriadne výhodné.

Zdá sa však legitímne opýtať sa, ako je možné udržiavať takéto nízke ceny a či sú zľavy, ktoré Temu prezentuje naozaj reálne.

Tým, že predajcovia získavajú produkty priamo od výrobcov a producentov v Číne, môžu využívať výhody hromadných zliav a optimalizovať náklady na dopravu.

Firma taktiež deklaruje, že neinvestuje výrazne do marketingu, aj keď momentálne prebieha veľká digitálna reklamná kampaň skoro po celom svete. Okrem toho nemá režijné náklady spojené s prevádzkou fyzických obchodov.

Výhodou pre Temu je aj skutočnosť, že ako eshop, ktorý dodáva na západ, je oslobodený od vývozných ciel v Číne a väčšinou sa vyhne aj dovozným clám v destináciách, ako napríklad Anglicko.

Hoci každý produkt na Temu uvádza zľavu, nie je jasné, ako dlho bola položka ponúkaná za túto cenu alebo aký bol jej pôvodný „nezlacnený“ stav. Inštitút Chartered Trading Standards Institute zdôrazňuje, že transparentnosť v cenovej politike je kľúčová a spotrebiteľ by mal mať informácie o tom, ako dlho bol výrobok ponúkaný za vyššiu cenu.

Taktiež či išlo o významný predaj a aká bola doba, počas ktorej bola vyššia cena platná. Tieto informácie však pri Temu produktoch nie sú zverejnené.

Skutočná hodnota produktov na Temu sa niekedy líši. Niektoré reklamy môžu ukazovať nízke ceny, ktoré sa po výbere farebného prevedenia a veľkosti môžu výrazne zvýšiť. Ceny sa tiež môžu meniť v závislosti od personalizovaných zliav a návštevníka webovej stránky.

Kvalita a bezpečnosť Temu produktov

Výber produktov na Temu zahŕňa množstvo položiek od neznámych značiek, mnohokrát úplne neoznačených alebo vyrobených neznámymi výrobcami. To pripomína stratégie konkurentov ako Wish a Amazon, ktoré často odhaľujú bezpečnostné obavy.

PDD Holdings, čínska spoločnosť vlastniaca Temu, prevádzkuje aj aplikáciu Pinduoduo v Číne. Pinduoduo sa dostala do pozornosti v USA v roku 2018 za predaj falzifikátov a v roku 2019 bola uvedená na zozname Úradu obchodného zástupcu Spojených štátov.


Pri skrolovaní produktov na Temu človek narazí aj na také, ktoré pozoruhodne pripomínajú dobre známe značky, vrátane parfumov alebo elektroniky, no len za zlomok ceny.


Temu tvrdí, že má viac ako 80 000 dodávateľov, no podrobnosti o operáciách dodávateľského reťazca, interakciách a kontrolách zostávajú nejasné. Kongresová správa varovala, že existuje extrémne vysoké riziko kontaminácie dodávateľských reťazcov Temu nútenou prácou.

Temu uviedla pred americkým Kongresom, že „nevykonáva žiadne audity a neuvádza žiadny systém na monitorovanie súladu s americkým právom na nútenú prácu“ – ktoré blokuje dovoz z Xinjiangu.

Temu – vrátenie tovaru

Eshop Temu SK uvádza 90 dňové obdobie na vrátenie prekračuje štandardné spotrebiteľské práva. Vrátenie položiek je možné prostredníctvom aplikácie alebo webovej stránky. Proces zahŕňa zvolenie dôvodu vrátenia a preferovaného spôsobu refundácie, buď v kreditoch alebo vrátením sumy na účet. Ide v podstate o dobropis.

Zaujímavosťou ostáva, že Temu zriedkakedy požaduje vrátenie produktov kvôli ich nízkym cenám a vyšším nákladom na dopravu, čo by bolo nerentabilné. Trendyol.sk, turecké online trhovisko, ktoré ponúka taktiež nízke ceny produktov, má možnosť vrátenia tovaru až do 30 dní.

Spoločnosť Temu

Spoločnosť Temu (vyslovuje sa tee-moo) vstúpila na scénu sveta eshopov v septembri 2022. Prerazila so svojím sloganom „nakupovať ako miliardár“ a silným zámerom ponúkať takmer všetky druhy produktov za najnižšie možné ceny.

Temu aplikácia a webová stránka sa rýchlo dostali na zoznam najsťahovanejších – s takmer 38,8 milióna stiahnutiami od jej začiatku a s ohromujúcim množstvom cez 100 miliónov zákazníkov po celom svete.

Táto nákupná platforma, s centrálnym sídlom v Bostone, patrí čínskej spoločnosti PDD Holdings Inc.

Ako zásadný hráč v oblasti eshopovania na trhu App Store a Play Store ponúka Temu široký sortiment s viac ako 25 miliónov položiek, od oblečenia až po technológie, domáce potreby, kozmetiku a hračky. Dostupná je aj kozmetika, ktorá obsahuje skvalán. Zaujímavým faktom je, že všetky tieto produkty pochádzajú od tzv. tretích strán, ktoré ich predávajú na platforme Temu.

Navyše, Temu sa „pýši“ svojou stratégiou poskytovania tovaru zadarmo, čím vytvára virálny efekt prostredníctvom sociálnych sietí. S touto taktikou si získava lojalitu zákazníkov, ktorí propagujú aplikáciu na svojich sociálnych profiloch a získavajú tak ďalších registrovaných užívateľov.

Ide o skutočný zázrak v nákupnej oblasti alebo iba krátkodobý fenomén?

Temu a stratégie rastúcej popularity

V roku 2023 si Temu získala výraznú popularitu vďaka svojej cenovej politike a inovatívnej marketingovej stratégii, ktorá sa zameriava na aktívnu účasť používateľov pri šírení povesti o aplikácii a jej produktoch. Táto kombinácia odporúčaní, sociálnych médií a „hravého“ spôsobu nakupovania vytvorila v nákupnej komunite výrazný wow efekt. A to aj vďaka využitiu neuromarketingu v praxi.


Temu implementoval systém odporúčaní, ktorý umožňuje používateľom získať kredity a darčeky prostredníctvom zdieľania obsahu a poskytovania zliav rodine či priateľom. Užívatelia môžu šíriť svoje odporúčacie odkazy a kódy nielen medzi svojich blízkych, ale aj na sociálnych sieťach, vrátane Facebooku, Instagramu a TikToku. Za každé úspešné odporúčanie získavajú používatelia 10 kreditov.


Pre zaujímavosť, na platforme TikTok sa hashtag #temu objavil v ohromujúcom množstve 5,4 miliardy zobrazení, zatiaľ čo hashtag #temuhaul, zameraný na rozbaľovanie balíkov s produktami Temu, dosiahol rovnako impozantné 2,04 miliardy zobrazení.

Temu navyše ponúka používateľom možnosť získavať kredity prostredníctvom každodenného prihlásenia do aplikácie a účasti v súťažiach a hrách. Aby toho nebolo málo, Temu vyvinul vlastnú hru s názvom Farmland, v ktorej môžu hráči získavať ceny a kredity.

Celkový prístup k marketingu a interakcii s používateľmi vytvára silný základ verných zákazníkov, o čom svedčia aj pozitívne Temu skúsenosti.

Temu Europe

V januári 2023 sa Temu rozšírilo aj do Európy. Najskôr začalo vo Veľkej Británii, Nemecku, Španielsku, Taliansku a Francúzsku. Toto európske rozšírenie nasledovalo po rýchlych úspechoch, ktoré spoločnosť Temu zaznamenala na americkom trhu.

Temu Europe predstavuje regionálnu pobočku Temu so zameraním na poskytovanie služieb európskym zákazníkom. Ide o lokalizovanú verziu pôvodnej platformy Temu, ktorú vytvorili na uspokojenie potrieb európskych zákazníkov. Temu Europe poskytuje nielen regionálne nastavené ceny a jazykovú podporu, ale aj lokalizované možnosti dopravy v rámci Európy. Tým sa platforma snaží čo najlepšie prispôsobiť miestnym potrebám.

Temu Europe ponúka rôzne akcie, vrátane bezplatnej dopravy a stanovenia cien niektorých produktov na 10 % bežnej maloobchodnej hodnoty.

Digitálna reklama a výkonnostný marketing, predovšetkým na platformách ako Facebook, Instagram a Google, zohrávajú kľúčovú úlohu pri budovaní povedomia o značke a jej výhodách pre európskych zákazníkov.

Temu sa venuje aj prispôsobeniu jazyka v každej európskej krajine a plánuje vybudovať ďalšie distribučné centrá po celej Európe s cieľom skrátiť dodacie lehoty. Výhodou sú aj sklady spoločnosti Temu priamo v Európe, čo zabezpečuje kratšie doby čakania na doručenie, na rozdiel od iných online obchodov so sídlom napríklad v Číne.

Vďaka budovaniu distribučných centier po celej Európe sa skracujú dodacie lehoty, a to aj napríklad pre balíky do Nemecka.

Temu pravidelne uskutočňuje „slávnostné otvorenie predaja“ pre každú novú pridanú európsku krajinu. Podľa niektorých správ sa Temu plánuje rozšíriť aj na trh Afriky a Latinskej Ameriky. Temu tak pokračuje v snahe získať a udržať si svoj podiel na konkurencieschopnom európskom trhu.