Airbnb ubytovanie – ako funguje, ako začať prenajímať nehnuteľnosť

Airbnb je online platforma, ktorá spája cestovateľov s miestnymi obyvateľmi, ktorí prenajímajú svoje nehnuteľnosti. Ponúka širokú škálu ubytovania, od izieb v domoch a bytoch až po celé domy a vily. Pre prenajímateľov je Airbnb príležitosťou získať dodatočný príjem z ich voľného ubytovania.

Pomocou platformy môžu jednoducho vytvoriť profil a zverejniť svoje ubytovanie a tak zaujať cestovateľov. Prenajímateľ má možnosť nastaviť ceny a podmienky svojho ubytovania, čím má plnú kontrolu nad svojím podnikaním.


Obsah článku


Ako funguje Airbnb?

Airbnb je platforma, kde sa dajú prenajímať nehnuteľnosti, avšak zároveň hľadať ubytovanie počas cestovania. Ako vlastne funguje Airbnb?

Pre cestovateľov funguje Airbnb ako nástroj na hľadanie lacného ubytovania:

 1. Vytvorí sa profil na Airbnb a vyhľadá sa ubytovanie v požadovanej destinácii a termíne.
 2. Vyberie sa ubytovanie, ktoré sa cestovateľovi páči a prečíta si recenzie od ostatných hostí.
 3. Rezervuje si ubytovanie a zaplatí za neho cez platformu Airbnb.
 4. Po príchode sa ubytujte podľa vopred dohodnutých podmienok.

Pre prenajímateľov:

 1. Prenajímateľ si vytvorí profil na Airbnb a uvedie informácie o svojej nehnuteľnosti.
 2. Nastaví si ceny a dostupnosť ubytovania.
 3. Komunikuje s hosťami a odpovedá na ich otázky.
 4. Pripraví ubytovanie na príchod hostí.
 5. Po odchode hostí skontroluje ubytovanie a nechá ho upratať pre ďalších hostí.

Airbnb funguje ako online platforma, kde je možné si nájsť a rezervovať širokú škálu ubytovacích možností, od celých bytov a domov až po súkromné izby a zdieľané priestory. Ide o skvelý spôsob, ako nájsť jedinečné a autentické ubytovanie po celom svete. Je to tiež výborná príležitosť pre prenajímateľov, ako zdieľať svoj domov s ostatnými a získať dodatočný príjem.

Ubytovanie cez Airbnb: Výhody a nevýhody

Ubytovanie cez Airbnb získalo v posledných rokoch veľkú popularitu medzi cestovateľmi. Táto platforma umožňuje jednoduché a pohodlné rezervovanie ubytovania priamo od miestnych hostiteľov. Vďaka tomu má človek možnosť stráviť svoju dovolenku alebo služobnú cestu v domácom prostredí a zároveň za výhodnejšie ceny.

 • Jednou z najväčších výhod ubytovania cez Airbnb patrí možnosť výberu z množstva rôznych typov ubytovania – od izieb a apartmánov po celé domy či apartmánové komplexy. Táto možnosť je vhodná pre jednotlivcov, páry avšak aj veľké skupiny cestovateľov, ktorí preferujú viac súkromia a priestoru.
 • Navyše, ubytovanie je často vybavené všetkým potrebným, od kuchynského vybavenia až po posteľnú bielizeň a uteráky.
 • Ďalšou výhodou je aj jednoduchý spôsob rezervácie. Stačí si vybrať želané miesto, zaregistrovať sa na stránke Airbnb a prostredníctvom pár kliknutí vykonať platbu. Taktiež existuje možnosť kontaktovať hostiteľa priamo a dohodnúť sa s ním na detailoch ubytovania, čo môže byť veľmi užitočné v prípade špeciálnych požiadaviek alebo otázok.
 • Ubytovanie cez Airbnb ponúka možnosť spoznať nových ľudí a zistiť viac o miestnych kultúrach a tradíciách. Hostitelia sú často ochotní zdieľať svoje tipy na miestne atrakcie, reštaurácie alebo skryté klenoty a tak je možné zažiť autentický pohľad na danú destináciu.
 • Okrem toho je možné získať nové priateľstvá a kontakty, ktoré môžu mať pozitívny vplyv aj na budúce cestovanie samotného turistu.

Všetky tieto výhody však neznamenajú, že Airbnb nemá aj nevýhody.

 • Najväčšou nevýhodou môže byť neistota a nedostatok bezpečnostných kontrol. Niektorí hostitelia môžu ponúkať nebezpečné alebo neexistujúce ubytovanie, čo môže viesť k nepríjemným situáciám alebo podvodom. Preto je dôležité si vopred preveriť recenzie a hodnotenia ostatných cestovateľov a zvoliť si spoľahlivého hostiteľa.
 • Ďalšou nevýhodou môže byť aj nemožnosť zmeny alebo zrušenia rezervácie bez finančných trestov. Ak sa stane nečakaná situácia a cestovateľ nemôže v ubytovaní zotrvať, môže prísť o značnú časť zaplatených peňazí.
 • V neposlednom rade, niektorí kritici ubytovania cez Airbnb poukazujú na negatívny vplyv na miestny trh s ubytovaním. Výhodné ceny a obľúbenosť Airbnb môžu mať negatívny dopad na tradičné hotely a penzióny, ktoré môžu byť nútené znížiť ceny alebo dokonca zatvoriť pre nedostatok hostí.

Celkovo, ubytovanie cez Airbnb má množstvo výhod, avšak je dôležité si uvedomiť aj potenciálne riziká a byť opatrný pri výbere a rezervácii. S dobrým plánovaním a správnym výberom môže byť Airbnb skvelou alternatívou k tradičným spôsobom ubytovania a môže tak poskytnúť neskutočný zážitok z cestovania.

Airbnb v Bratislave

Popularita platformy Airbnb v Bratislave rapídne stúpa, čo nie je prekvapivé, keďže mesto ponúka širokú škálu krásnych a útulných ubytovaní pre každého. Na rozdiel od tradičných hotelov, pobyt v Airbnb ponúka jedinečný zážitok, ktorý umožní cestovateľovi spoznať mesto z iného uhla pohľadu.

Je možné sa tak ubytovať v historickom centre mesta, v blízkosti hlavných pamiatok. Alebo sa dá vybrať ubytovanie v tichom predmestí, kde si človek užije pokoj a kľud po celodennom objavovaní mesta.

 • Airbnb v Bratislave tiež poskytuje flexibilitu výberu ceny a typu ubytovania. Vyberať sa dá medzi jednoduchou izbou alebo celým bytom s kompletným vybavením a službami. To znamená, že je možné si prispôsobiť pobyt podľa svojich potrieb a preferencií.
 • Okrem skvelého ubytovania, Airbnb v Bratislave tiež ponúka jedinečné zážitky a aktivity organizované miestnymi ľuďmi. Je možné sa zúčastniť kulinárskych kurzov, prehliadok mesta s miestnym sprievodcom alebo dokonca aj výletov do okolitých miest a dediniek.
 • Spolu s úžasnými možnosťami ubytovaní a aktivít, Airbnb taktiež podporuje miestnu ekonomiku tým, že umožňuje miestnym obyvateľom ponúknuť svoje ubytovanie a služby turistom. To napomáha k rozvoju cestovného ruchu v lokalite a vytvára nové pracovné príležitosti.

Airbnb v Bratislave ponúka turistom spoznať skutočnú kultúru a život miestnych obyvateľov, namiesto tradičného turistického zážitku. Mnohí hostitelia sú ochotní ukázať mesto z ich pohľadu, poskytnúť tipy na najlepšie reštaurácie a miesta, ktoré by turista inak neobjavil.

Ako funguje slovenská verzia Airbnb SK?

Slovenská verzia Airbnb SK funguje v podstate rovnako ako globálna verzia platformy. Existuje však niekoľko špecifík, ktoré by sa mali poznať:

Jazyk:

 • Webová stránka a aplikácia Airbnb sú dostupné v slovenčine.
 • Môže sa vybrať slovenčina ako preferovaný jazyk komunikácie s hostiteľmi.
 • Väčšina ubytovania na Slovensku má popis v slovenčine.

Platba:

 • Za ubytovanie sa platí v eurách.
 • Airbnb akceptuje rôzne platobné metódy, vrátane kreditných kariet, debetných kariet a PayPal.

Dane a poplatky:

 • K cene ubytovania sa pripočítava miestna daň z ubytovania.
 • Airbnb môže účtovať aj servisný poplatok pre hostí a prenajímateľov.

Ubytovanie:

 • Na Slovensku je dostupná široká škála ubytovania cez Airbnb, od izieb v bytoch až po celé domy a vily.
 • Mnoho ubytovaní ponúka typické slovenské prvky, ako napríklad folklórne dekorácie alebo domácu kuchyňu.

Komunikácia:

 • S hostiteľom je možné komunikovať v slovenčine, angličtine, prípadne iných jazykoch cez platformu Airbnb.
 • V prípade potreby je možné kontaktovať aj zákaznícku podporu Airbnb

Užitočné tipy pre používanie Airbnb SK:

 • Vybrať si ubytovanie s podrobným popisom a kvalitnými fotografiami.
 • Prečítať si recenzie od ostatných hostí.
 • Komunikovať s hostiteľom a ujasniť si všetky detaily pobytu.
 • Dbať na dodržiavanie pravidiel ubytovania.

Je platforma Airbnb na Slovensku populárna?

V posledných rokoch môžeme pozorovať výrazný nárast cestovného ruchu na Slovensku. A s tým súvisí aj rastúci dopyt po ubytovaní. Nespočetné množstvo turistov sa rozhoduje vyskúšať nový spôsob cestovania a prenajať si miesto na ubytovanie cez Airbnb. Vďaka tomu sa táto platforma stáva neoddeliteľnou súčasťou cestovania na Slovensku.

Jedným z najväčších prínosov tohto projektu je ponúkanie možnosti pobytu v autentickom prostredí miestnych obyvateľov. Namiesto tradičných a bežne používaných hotelov si turisti môžu vybrať ubytovanie v súkromí a zažiť tak jedinečnú skúsenosť plnú miestnych tradícií a kultúry.

Toto najmä ocenia cestovatelia, ktorí si vyberajú Slovensko ako cieľovú krajinu práve pre jej neporušenú prírodu a malebné historické mestečká. Okrem toho, Airbnb na Slovensku ponúka veľmi flexibilný prístup k ubytovaniu. Turisti si môžu vybrať miesto na základe svojich potrieb a preferencií – či už ide o dĺžku pobytu, vybavenie ubytovania alebo jeho polohu.

To všetko za prijateľné ceny, ktoré môžu byť v niektorých prípadoch výrazne lacnejšie ako pobyty v hoteloch.


V poslednom čase sa však na Slovensku objavili obavy zo strany miestnych hostiteľov a samospráv. Jednou z diskutovaných tém je aj skutočnosť, že niektorí hostitelia využívajú platformu ako formu nelegálneho podnikania. V takýchto prípadoch sa objavujú otázky týkajúce sa daní a regulácie tohto fenoménu zo strany štátu.

Napriek týmto obavám, však neznamenajú pre platformu Airbnb žiadne veľké problémy na Slovensku. Vďaka jej pohodlnosti, možnostiam, flexibilite a autenticite sa stáva veľmi populárnou voľbou medzi turistami.