Ako zistiť platnosť diaľničnej známky?

Od roku 2016 sú na Slovensku povinné diaľničné známky, ktoré platia na všetkých úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest, kde je poplatok. Cena diaľničnej známky závisí od jej platnosti a typu vozidla. Niekedy si však šoféri nie sú istí, ako zistiť platnosť diaľničnej známky.

Kontrola platnosti diaľničnej známky sa dá overiť viacerými spôsobmi. Zvládnuť sa to dá jednoducho a online.

Kontrola platnosti diaľničnej známky na eZnamka.sk

Najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom je využitie oficiálnej webovej stránky eZnamka.sk. Postup je pohodlný a bezproblémový:

 • Navštíviť eZnamka.sk: Otvoriť prehliadač a prejsť na oficiálnu webovú stránku eZnamka.sk.
 • Vybrať Kontrola platnosti diaľničnej známky: Kliknúť na „Kontrola platnosti diaľničnej známky“ v hlavnej ponuke.
 • Zadať údaje o vozidle: Do príslušného poľa sa zadajú údaje – evidenčné číslo vozidla a krajinu jeho registrácie.
 • Overenie platnosti: Zaškrtnúť overovacie pole a potvrdiť.

V zozname sa následne zobrazia všetky aktuálne platné diaľničné známky, vrátane informácií o objednaných a uhradených známkach.

Kontrola platnosti diaľničnej známky cez mobilnú aplikáciu

Pre tých, ktorí uprednostňujú mobilné riešenia, je k dispozícii aplikácia eZnamka pre zariadenia s operačným systémom Android a iOS. Postup je podobný:

 • Nainštalovať aplikáciu: Stiahnuť a nainštalovať mobilnú aplikáciu eZnamka do mobilu.
 • Zadať údaje o vozidle: Po spustení aplikácie zadať evidenčné číslo vozidla a krajinu registrácie.
 • Overiť platnosť: Potvrdiť a získať informácie o platnosti diaľničnej známky.

Postup je teda prakticky rovnaký ako zistiť platnosť diaľničnej známky cez web.

Ako zistiť platnosť diaľničnej známky telefonicky

Pre tých, ktorí nemajú prístup k internetu alebo mobilnému telefónu, existuje možnosť telefonického overenia. Zavolať je možné na bezplatné číslo 0800 100 800, uviesť evidenčné číslo vozidla a krajinu registrácie, a získať tým informácie o platnosti diaľničnej známky.

Ako zistiť platnosť diaľničnej známky na kontrolnom mieste

Ako zistiť platnosť diaľničnej známky osobne? Ak sa cestuje po diaľnici alebo rýchlostnej ceste a šofér má pochybnosti o platnosti známky, netreba váhať a zastaviť sa na kontrolnom mieste. Policajti radi pomôžu s overením platnosti diaľničnej známky.

Dôležité Informácie o overení diaľničnej známky

Je dôležité vedieť, že platnosť diaľničnej známky začína o polnoci dňa uvedeného na známke. Ak je známka platná, no kontrolný systém ju nezaznamená, môže svoju platnosť preukázať samotnou známkou, potvrdením o úhrade alebo výtlačkom z evidencie diaľničných známok. Diaľničná známka overenie teda môže byť vo výnimočných prípadoch nejednoznačné a môže prísť k nedorozumeniam.

S pravidelnou kontrolou platnosti diaľničnej známky sa zabezpečí plynulá a bezproblémová jazda po cestách Slovenska. Netreba zabúdať, že včasná starostlivosť o svoju diaľničnú známku je kľúčom k vyhnutiu sa možným komplikáciám na cestách. Rovnako to platí aj pre diaľnice Maďarsko.

Je dôležité vedieť, že platnosť diaľničnej známky začína o polnoci dňa uvedeného na známke. Ak je známka platná, no kontrolný systém ju nezaznamená, môže svoju platnosť preukázať samotnou známkou.

Česká diaľničná známka overenie

Na území Českej republiky sú diaľnice a rýchlostné cesty spoplatnené. Diaľničné známky je možné zakúpiť na poštách, čerpacích staniciach a na internete. Česká diaľničná známka overenie je možné niekoľkými spôsobmi.

Najjednoduchšie je overenie na webovej stránke eDalnice.cz. Stačí navštíviť webovú stránku eDalnice.cz a do príslušného poľa zadať evidenčné číslo vozidla. Mobilná aplikácia eDalnice je dostupná pre zariadenia s operačným systémom Android a iOS. Po jej nainštalovaní a spustení stačí zadať evidenčné číslo vozidla.

Overenie diaľničnej známky CZ je možné aj telefonicky na čísle 800 155 155. Operátorovi stačí uviesť evidenčné číslo vozidla. Podobne ako na Slovensku, overenie diaľničnej známky CZ je možné aj na kontrolnom mieste na diaľnici alebo rýchlostnej ceste.

Platnosť diaľničnej známky pri zmene evidenčného čísla vozidla

V prípade, že je evidenčné číslo vozidla ukradnuté, stratené alebo zničené, môže vzniknúť potreba preniesť platnosť diaľničnej známky na nové evidenčné číslo vozidla. Tento proces je nevyhnutný v prípade, keď ide o rovnaké vozidlo.

Žiadosť o zmenu registračných údajov vozidla v evidencii úhrad diaľničných známok je možné podať elektronicky prostredníctvom portálu eZnamka.sk alebo osobne v určených obchodných miestach. Na rovnakých miestach je možné aj overiť diaľničnú známku.

Pre úspešnú zmenu evidenčného čísla vozidla v evidencii úhrad diaľničných známok bude potrebné:

 • vyplnená žiadosť o zmenu údajov elektronickej diaľničnej známky
 • kópiu pôvodného osvedčenia o evidencii vozidla so starým evidenčným číslom
 • kópiu nového osvedčenia o evidencii vozidla s novým evidenčným číslom.
 • kópiu potvrdenia o úhrade diaľničnej známky

Je dôležité poznamenať, že diaľničnú známku nie je možné prenášať medzi motorovými vozidlami. To znamená, že pri predaji vozidla sa diaľničná známka spolu s ním predáva. Rovnako, v prípade zničenia vozidla do takej miery, že nie je schopné jazdiť, diaľničná známka z praktického hľadiska prepadne. Každé nové vozidlo vyžaduje novú diaľničnú známku.

Týmto postupom sa zabezpečuje, že platnosť diaľničnej známky ostáva aktuálna a korešponduje s novými evidenčnými údajmi vozidla. Na vozidle mohla byť aj vlastná ŠPZ online, teda podľa želania majiteľa vozidla. Dnes už nemusí vlastná ŠPZ skončiť pri predaji vozidla. Majiteľ si ju môže preniesť aj na nové vozidlo.

Kde a ako kúpiť diaľničnú známku na Slovensku

Diaľničné známky je možné zakúpiť na nasledujúcich miestach:

 • Na internete

Najjednoduchší spôsob, ako kúpiť diaľničnú známku, je online na webovej stránke eZnamka.sk. Na tejto stránke je možné vybrať typ diaľničnej známky, platnosť a spôsob platby. Po úhrade bude diaľničná známka zaslaná e-mailom.

 • Na pošte

Diaľničné známky je možné zakúpiť na všetkých poštách na Slovensku. Pri kúpe diaľničnej známky na pošte bude potrebné vyplniť registračný formulár a zaplatiť požadovanú sumu.

 • Na čerpacích staniciach

Diaľničné známky je možné zakúpiť na mnohých čerpacích staniciach na Slovensku. Pri kúpe diaľničnej známky na čerpacej stanici bude potrebné zaplatiť požadovanú sumu.

 • Na hraničných priechodoch

Diaľničné známky je možné zakúpiť aj na niektorých hraničných priechodoch na Slovensku. Pri kúpe diaľničnej známky na hraničnom priechode bude nutné vyplniť registračný formulár a zaplatiť požadovanú sumu.

Ak chce šofér kúpiť diaľničnú známku online, treba postupovať takto:

 • prejsť na webovú stránku eZnamka.sk
 • v hlavnej ponuke kliknúť na položku Kúpiť diaľničnú známku
 • vyberať typ diaľničnej známky, platnosť a spôsob platby
 • po vyplnení registračného formulára a zaplatení požadovanej sumy bude diaľničná známka zaslaná e-mailom

Kúpiť diaľničnú známku online je rovnako jednoduché ako overiť diaľničnú známku.

Druhy diaľničných známok

Na Slovensku sú dostupné tri druhy diaľničných známok:

 • Ročná diaľničná známka

Ročná diaľničná známka platí 365 dní od dátumu jej aktivácie. Cena ročnej diaľničnej známky je 60 eur pre osobné automobily do 3,5 tony. Rovnakú cenu má aj diaľničná známka s platnosťou 365 dní.

Ročná diaľničná známka je platná od 1. januára príslušného kalendárneho roka, alebo odo dňa jej úhrady v príslušnom kalendárnom roku, do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka. Diaľničná známka s 365-dňovou platnosťou je platná 365 dní vrátane dňa určeného užívateľom vymedzených úsekov ciest.

 • 30-dňová diaľničná známka

30-dňová diaľničná známka platí 30 dní od dátumu jej aktivácie. Cena 30-dňovej diaľničnej známky je 17 eur pre osobné automobily do 3,5 tony.

 • 10-dňová diaľničná známka

10-dňová diaľničná známka platí 10 dní od dátumu jej aktivácie. Cena 10-dňovej diaľničnej známky je 12 eur pre osobné automobily do 3,5 tony.

Najjednoduchší spôsob, ako kúpiť diaľničnú známku, je online na webovej stránke eZnamka.sk. Na tejto stránke je možné vybrať typ diaľničnej známky, platnosť a spôsob platby.

Jazda bez diaľničnej známky

Je už jasné, ako overiť platnosť diaľničnej známky, ale zaujímavá otázka sa týka toho, ako prebieha samotná kontrola diaľničnej známky. V súčasnej dobe sa však doba posunula a policajti už náhodne nekontrolujú diaľničné známky.

Na Slovensku sa kontrola diaľničných známok realizuje prostredníctvom fotobuniek umiestnených na diaľniciach, ktoré spravuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Tieto fotobunky zachytávajú obrázky každého vozidla a schopné sú spárovať Evidenčné Čísla Vozidiel (EČV) so zoznamom všetkých EČV, ktoré majú zakúpenú platnú diaľničnú známku.

V prípade, že pri párovaní nenájdu zhodu, vodičovi hrozí pokuta. Tú je možné vyhnúť sa tým, že ak vodič vedome jazdil na spoplatnenom úseku bez diaľničnej známky, musí si do 24 hodín zakúpiť platnú diaľničnú známku. V opačnom prípade mu príde príkaz na úhradu pokuty. Automaticky môže prísť aj pokuta za STK v prípade, že je neplatná viac ako 30 dní.

To znamená, že teoreticky môžu ľudia jazdiť bez diaľničnej známky, ale s podmienkou, že si ju zakúpia do 24 hodín od okamihu, kedy boli zachytení kamerovým systémom na diaľnici. Je však dôležité zdôrazniť, že všeobecne sa neodporúča jazdiť bez platnej diaľničnej známky.

V prípade poistnej udalosti je dobré vedieť aj to, ako zistiť majiteľa auta a ako overiť PZP. Aj tieto záležitosti sa dajú jednoducho overiť online.