Ako prekonať strach – z výšok, lietania, pavúkov, zo zubára

Strach je jednou zo základných ľudských emócií, ktorá človeka chráni pred nebezpečenstvom a učí ho byť opatrným. Strachov na svete existuje naozaj veľa a možno ich deliť viacerými spôsobmi. Ako sa zbaviť strachu a úzkosti, ako prekonať strach z ľudí a ako prekonať strach zo zubára?

Úzkosť je veľmi podobná emócia strachu. Ide však o dve rozdielne emócie – pri strachu sa človek bojí niečoho konkrétneho, avšak pri úzkosti ide skôr o obavy z niečoho, čo ešte len môže nastať. Ako sa prejavuje úzkosť a ako prekonať úzkosť bez liekov?


Obsah článku


Ako sa zbaviť strachu a úzkosti?

Aby človek vedel zistiť, ako sa zbaviť strachu a úzkosti, v prvom rade by mal vedieť identifikovať, aké strachy existujú a rozumieť, aký je rozdiel medzi strachom a úzkosťou. Existuje 6 základných skupín strachov, a to:

  1. Bežné (prirodzené) strachy – strach o život, zdravie, blízkych, strach z neúspechu, zo straty, z odmietnutia
  2. Úzkostné (chorobné) strachy – neustála obava z rôznych vecí, panické ataky, sociálna úzkosť (strach z odsudzovania a trapasu na verejnosti)
  3. Fóbie – špecifické strachy – existuje vyše 500 druhov známych fóbií, ako napríklad: arachnofóbia (strach z pavúkov), klaustrofóbia (strach z uzavretých priestorov), aviofóbia (strach z lietania), trypofóbia (strach z malých dierok alebo vzorov)
  4. Existenciálne strachy – strach zo smrti a neexistencie, strach zo zmyslu života (čo ak život nemá zmysel), strach zo starnutia
  5. Vývinové strachy (hlavne u detí) – strach z odlúčenia od rodičov, z tmy, z neznámych ľudí, zo strašidiel alebo príšer
  6. Psychologické a sociálne strachy – strach zo zlyhania, strápnenia alebo zo zlyhania očakávaní iných

Je dôležité vnímať rozdiely medzi jednotlivými strachmi a vedieť odhadnúť, či človeka daný strach pred niečím chráni alebo naopak – v niečom brzdí. Aký je však rozdiel medzi strachom a úzkosťou?

Strach = keď človek stojí pred levom – bojí sa ho, reaguje okamžite

Úzkosť = keď je niekto doma a predstavuje si, že by mohol jedného dňa stretnúť leva

Prvým krokom k tomu, ako sa zbaviť strachu, je jeho pochopenie. Keď sa človek sám seba spýta, čoho sa vlastne bojí, veľakrát zistí, že ho viac desí predstava než samotná realita. Ďalším krokom je prijatie strachu ako bežnej emócie – nie jeho potláčanie alebo ignorovanie.

Ďalej treba pokračovať malými krokmi – keď sa niekto bojí vystupovať na verejnosti, odporúča sa začať malými prejavmi pred priateľmi. Taktiež je dôležité vedieť, že strach v tele spúšťa stresovú reakciu, preto je dôležité vedieť, ako správne dýchať.

Veľakrát si človek dokáže pomôcť sám tým, že si namiesto: „To nezvládnem“ povie: „Je to výzva, no zvládnem to“. Človeku sa všetko zvláda ľahšie, ak na to nie je sám a o strach z niečoho sa podelí s niekým iným.

Ako prekonať strach z výšok a lietania?

Strach z výšok a lietania je jeden z najbežnejších ľudských strachov. Niektorí ľudia sa nedokážu postaviť na balkón a iní za žiadnu cenu nevkročia do lietadla, čo môže byť v niektorých situáciách veľmi obmedzujúce. Ako sa baviť strachu a úzkosti z výšok a lietania?

Prekonanie strachu väčšinou zahŕňa vždy rovnaký postup. Najprv je potrebné pochopiť, čoho sa človek bojí. Následne treba strach prijať a malými krôčikmi pracovať na jeho odstránení. Treba začať takto:

Ak sa niekto bojí výšok

mal by začať tým, že sa postaví na nízky balkón alebo vyhliadku

mal by sledovať vlastné pocity a snažiť sa v nich nezotrvať, iba ich pozorovať

Ak sa niekto bojí lietania

najprv by mal navštíviť letisko, sledovať lietadlá pri štarte a pristávaní

neskôr môže absolvovať krátky let (napr. 30 minút)

niektoré letiská alebo aerolinky dokonca ponúkajú aj kurzy na prekonanie strachu z lietania

Keď sa človek dokáže zbaviť strachu, začne cítiť slobodu, úľavu a hrdosť. Veľakrát sa môže stať, že bude mať chuť opakovať danú aktivitu – napríklad lietanie, pretože ho prvý úspešný let namotivuje cestovať častejšie.

Ako prekonať strach zo zubára?

Strach zo zubára je ďalším zo strachov, ktorý sa medzi ľuďmi vyskytuje dosť často. Vedieť, ako prekonať strach zo zubára, môže človeku pomôcť nielen k lepšiemu zdraviu zubov, no napríklad aj k väčšiemu pocitu sebadôvery. Ako tento strach prekonať? Tu je niekoľko tipov, čo treba urobiť:

  • Nájsť správneho zubára – zubár by mal komunikovať pokojne, ľudsky a netlačiť na pacienta
  • Povedať pravdu zubárovi aj sebe – človek by sa nemal tváriť, že to zvládne, keď má strach a zubárovi by mal priamo pri objednávaní sa oznámiť, že by potreboval viac času a trpezlivosti
  • Začať malými krokmi – ako prvá návšteva zubára sa odporúča len prehliadka, ďalšia napríklad čistenie zubného kameňa a taktiež sa dajú zákroky rozdeliť na etapy
  • Zmeniť obraz vo vlastnej hlave – zmeniť postoj tak, že zubár nie je človek, ktorý spôsobuje bolesť – snaží sa práveže pomôcť a uľaviť od bolesti, nie ublížiť
  • Dýchať a byť v prítomnosti – niekedy strach dokáže človeka „vytrhnúť“ z prítomnosti, a tak by mal poriadne dýchať a prípadne sa odreagovať stláčaním antistresovej loptičky
  • Zvážiť psychologickú pomoc – ak má jednotlivec naozaj veľmi silný strach až panické záchvaty, odporúča sa zvážiť návštevu psychológa

Zbavenie sa každého strachu človeku prinesie skvelý pocit slobody. Treba si pamätať, že byť odvážny neznamená nemať strach. Znamená to, že človek koná aj napriek strachu.

Vedieť, ako prekonať strach zo zubára, môže človeku pomôcť nielen k lepšiemu zdraviu zubov, no napríklad aj k väčšiemu pocitu sebadôvery.

Ako prekonať strach z pavúkov?

Strach z pavúkov sa odborne nazýva arachnofóbia a je jednou z najčastejších špecifických fóbií medzi ľuďmi. Prečo sa však ľudia boja pavúkov a ako prekonať strach z pavúkov?

Hovorí sa, že strach z pavúkov vznikol v minulosti, keď sa predkovia báli jedovatých živočíchov. Avšak v súčasnosti už tento strach vzniká z rôznych iných dôvodov, ako napríklad kvôli:

vystrašeniu v detstve

tomu, že sa preniesol z rodičov alebo okolia

Zbavenie sa strachu z pavúkov je reálne. Treba nasledovať základné kroky, ako je:

  • pochopenie strachu
  • získanie informácií o druhoch pavúkov, ktoré žijú v okolí
  • začať malými krokmi ako je sledovanie pavúkov na obrázku, sledovanie videí (ako sa pavúk hýbe) alebo sledovanie pavúka z bezpečnej vzdialenosti
  • skúsiť byť v blízkosti pavúka a zostať pokojný
  • dýchať zhlboka a zostať v realite
  • vnútorne si hovoriť, že ide len o pavúka, ktorý je neškodný a neublíži

Človek, ktorý prekoná strach z pavúkov, môže získať väčšiu kontrolu nad sebou samým, pocit hrdosti, no najmä slobodu.

Ako prekonať strach z ľudí – sociálnu úzkosť?

Ďalším zo strachov je strach z ľudí, ktorý sa nazýva aj sociálna úzkosť. Pre niekoho je nepredstaviteľné, že niečo ako strach z ľudí môže existovať, no pre niekoho je to súčasť života, ktorá človeku sťažuje každodenné bytie. Ako prekonať strach z ľudí?

Najprv by si mal človek uvedomiť, že v tom nie je sám – tisíce ľudí zažíva presne ten istý pocit. Dokonca aj tí ľudia, ktorí tak navonok vôbec nepôsobia a pôsobia sebaisto, môžu vo vnútri bojovať s neistotou.

Ľudia, ktorí trpia sociálnou úzkosťou, by mali strach začať prekonávať maličkosťami – opýtať sa niekoho v obchode na tovar, pozdraviť suseda alebo napísať niekomu správu. Ak sa človeku pred kontaktom s ľuďmi rozbúši srdce, treba zastaviť paniku.

Namiesto toho, aby jednotlivec utiekol, by si mal povedať: „Áno, som nervózny. No dýcham. Som v bezpečí. Môžem to zvládnuť.“ K prekonaniu sociálnej úzkosti môže do veľkej miery pomôcť aj zvýšenie sebavedomia. Keď sa človek bude mať rád a bude si veriť, bude sa lepšie cítiť, a tým pádom aj inak konať.

K prekonaniu sociálnej úzkosti môže do veľkej miery pomôcť aj zvýšenie sebavedomia. Keď sa človek bude mať rád a bude si veriť, bude sa lepšie cítiť, a tým pádom aj inak konať.

Ako sa prejavuje úzkosť?

Slovo „úzkosť“ v dnešnej dobe počuť takmer na každom kroku, no aj napriek tomu veľa ľudí stále nevie, čo úzkosť zahŕňa a ako sa úzkosť prejavuje. U ľudí sa môžu vyskytovať psychické alebo fyzické prejavy úzkosti.

Psychické prejavy

pocit napätia, nervozity alebo podráždenosti, ktorého sa nedá zbaviť

obavy z budúcnosti („Čo ak sa stane niečo zlé?“)

neschopnosť „vypnúť myseľ“, nekonečný prúd myšlienok

tzv. neurčitý strach – pocit, že sa niečo stane, ale človek nevie čo

problémy so sústredením

nespavosť alebo časté budenie

nízka sebadôvera a pochybnosti o sebe

Fyzické prejavy

búšenie srdca, tlak na hrudi

rýchle alebo plytké dýchanie (niekedy až pocit dusenia)

potenie, tras, sucho v ústach

napätie svalov, bolesti (hlavy, chrbta, krku)

pocit „motýľov v bruchu“ alebo „hrča v krku“

nevoľnosť, bolesti žalúdka, tráviace ťažkosti

únava aj napriek dostatočnému spánku

Symptómov, ktoré sprevádzajú úzkosť, je veľa. Keď už človek zistí, že trpí úzkosťou, je preňho dôležité vedieť, ako prekonať úzkosť. Ako prekonať úzkosť bez liekov a je to vôbec možné?

Ako prekonať úzkosť bez liekov?

Dobrou správou je, že úzkosť je možné prekonať aj bez liekov. V prvom rade si treba uvedomiť, že úzkosť je reakcia mozgu na vnímané ohrozenie.

Spúšťa stresovú reakciu, aj keď reálne nebezpečenstvo nehrozí. Telo sa pri úzkosti „zblázni“ a človek má zrýchlený dych, zažíva búšenie srdca alebo cíti napätie. V takomto stave môže pomôcť napríklad:

  1. Hlboké dýchanie: Nádych nosom na 4 sekundy, zadržať dych na 2 sekundy, výdych ústami na 6 sekúnd. Opakovať 5-10x.
  2. Uvoľňovanie tela: Všímať si napätie vo svaloch a vedome ho uvoľňovať.
  3. Relaxácia tela a mysle: Meditácia, joga alebo pomalá chôdza v prírode.

Keď sa človeku podarí upokojiť telo, úzkosť ustúpi skôr. Následne sa treba zastaviť a úzkosť prijať, nechať ju prejsť. Existujú aj ďalšie možnosti, ako prekonať úzkosť bez liekov.

Niekomu môže pomôcť, keď pocity vypíše na papier alebo si začne viesť denník. Tým, že zo seba dostane pocity, získa nadhľad a uvoľní zo seba napätie. Dobrým tipom, ako sa zbaviť úzkosti, je napríklad aj pohyb a šport. Stačí ísť na prechádzku do prírody alebo skúsiť beh na 20-30 minút.

Úzkosť je reakcia mozgu na vnímané ohrozenie, ktorá spúšťa stresovú reakciu, aj keď reálne nebezpečenstvo nehrozí.

Meditácia na úzkosť

Dobrým nápadom pre ľudí s úzkosťou je aj meditácia na úzkosť. Meditácia je vedomé sústredenie pozornosti na dych, prítomný okamih, zvuk, obraz alebo na vlastné telo. Avšak ako skutočne pomáha meditácia na úzkosť? Tu je niekoľko bodov:

  • Upokojuje nervový systém – teda spomaľuje dýchanie a tlmí stres
  • Znižuje aktivitu amygdaly – ide o časť mozgu, ktorá je zodpovedná za strach
  • Zastavuje myšlienkový kolotoč – učí žiť tu a teraz, nie v „čo ak“ scenároch
  • Posilňuje schopnosť pozorovať emócie bez toho, aby človeka ovládali

Pred meditáciou by si mal človek nájsť pokojné miesto a zvoliť pohodlnú polohu. Potom zatvorí oči a zameria sa na dýchanie. Nejde o to dýchať správne, avšak človek by sa mal sústrediť na prúdenie vzduchu dnu a von.

Ak do mysle príde nejaká myšlienka, jednotlivec si ju všimne, no mal by sa vrátiť a znovu sa sústrediť na dýchanie. Na začiatok je vhodné meditovať približne 3-5 minút denne a časom môže tento čas predĺžiť.