Najbohatší človek na svete – Forbes rebríček najbohatších Slovákov

najbohatsi clovek na svete

Medzi najzaujímavejšie otázky, ktoré si ľudia kladú, patrí bezpochyby táto: Kto je vlastne najbohatší človek na svete? Táto zvedavosť vyplýva nielen z obdivu k úspešným podnikateľom, ale aj z priania porozumieť tomu, čo stojí za ich ohromným bohatstvom. Kto sa aktuálne radí medzi najbohatších ľudí na svete a aké faktory prispeli k ich úspechu?


Obsah článku


V súčasnosti je označenie toho, kto je najbohatší človek na svete, premenlivé a môže sa meniť vzhľadom na aktuálnu hodnotu majetku. Forbes a iné renomované zdroje pravidelne aktualizujú svoje rebríčky najbohatších ľudí sveta, pričom zohľadňujú ich majetky v rôznych formách, ako sú akcie, nehnuteľnosti, podniky a ďalšie aktíva.

Kto prevzal od Muska titul najbohatší človek na svete?

Zakladateľ internetového obchodu Amazon, Jeff Bezos, sa stal novým najbohatším človekom na svete, keď vystriedal šéfa automobilky Tesla, Elona Muska. Tento fakt vyplýva z aktuálneho rebríčka miliardárov, ktorý zostavuje agentúra Bloomberg.

Hodnota jeho majetku podľa aktuálneho rebríčka dosiahla zhruba 200 miliárd dolárov, čo je o niečo viac ako hodnota majetku Elona Muska, ktorá sa priblížila k 198 miliárdam dolárov.

Bezosovo postavenie na čele rebríčka je výsledkom odlišného vývoja akcií spoločností Amazon a Tesla. Cena akcií Amazonu sa od konca roku 2022 viac ako zdvojnásobila a momentálne sa pohybuje blízko svojho rekordu, zatiaľ čo cena akcií Tesly klesla o približne polovicu od svojho vrcholu v roku 2021.

Jeff Bezos – najbohatší muž sveta

Jeff Bezos, zakladateľ a CEO Amazonu, vlastník novín The Washington Post a zakladateľ spoločnosti Blue Origin, ktorá sa zaoberá komerčnými letmi do vesmíru, si vydobyl pozíciu najbohatšieho muža sveta. Jeho príbeh začal skromne v detskom veku, keď pracoval ako brigádnik v reštaurácii McDonald’s.

Narodil sa ako Jeffrey Preston Jorgensen v roku 1964 v Albuquerque v Novom Mexiku. Bezos prejavoval záujem o technológie už od útleho veku. Jeho skúsenosti z mladosti ho formovali a neskôr mu pomohli pri budovaní jeho impéria.

Po strednej škole sa Bezos zamestnal v rôznych oblastiach, od telekomunikácií až po bankovníctvo, kde získal cenné skúsenosti a poznatky, ktoré neskôr uplatnil vo svojich podnikateľských aktivitách. V roku 1994 došlo k založeniu Amazonu, začínajúc ako online kníhkupectvo. Jeho výrazná vynaliezavosť a ambícia priviedli spoločnosť k rýchlemu rastu a úspechu.

V priebehu rokov Amazon rozšíril svoje portfólio a stal sa globálnym gigantom v oblasti elektronického obchodu. Bezos neustále investuje do inovácií a rozširuje svoje podnikateľské záujmy, čo ho vedie k ešte väčšiemu úspechu. Jeho vízia nekončí na Zemi; prostredníctvom spoločnosti Blue Origin sa snaží presadzovať komerčné lety do vesmíru a kolonizáciu vesmíru ako dlhodobý cieľ.

Jeho úspechy v podnikaní mu priniesli nie len finančnú stabilitu, ale aj titul najbohatšieho muža na svete, čo je zaslúžené uznanie jeho tvrdej práce a neobvyklej vízie.

najbohatší človek na svete
Jeff Bezos je príkladom toho, že odhodlanie, tvrdá práca a viera vo vlastné schopnosti môžu viesť k neuveriteľným úspechom a dosiahnutiu najvyšších výšok.

Rebríček najbohatších ľudí na svete

Americký časopis Forbes pravidelne zverejňuje rebríčky najbohatších ľudí na svete, ktorí disponujú majetkami vo výške, o ktorej sa ostatným len sníva. Kto patrí do rebríčka top 10 najbohatších?

Steve BallmerJedným z amerických miliardárov je aj Steve Ballmer, bývalý generálny riaditeľ Microsoftu. Okrem toho, že je majiteľom klubu NBA Los Angeles Clippers, venoval už viac ako 2 miliardy dolárov na charitatívne účely.
Mukesh AmbaniMukesh Ambani, považovaný za jedného z najbohatších mužov v Ázii, vlastní najhodnotnejšiu indickú spoločnosť Reliance Industries. Zameriava sa na trvalo udržateľný rozvoj a obnoviteľnú energiu a patrí medzi najziskovejšie spoločnosti v Indii.
Carlos Slim Helú s rodinouMexický podnikateľ Carlos Slim Helú, majiteľ telekomunikačných gigantov, podporuje charitatívne aktivity a verí, že podnikatelia by mali aktívne prispievať k riešeniu globálnych problémov.
Michael BloombergBývalý starosta New Yorku, Michael Bloomberg, sa presadil v podnikaní a médiách. Jeho majetok neustále rastie, predovšetkým vďaka podielu vo svetovo známej spoločnosti Bloomberg L.P.
Bill GatesZakladateľ Microsoftu, filantrop a dlhoročný líder rebríčkov najbohatších ľudí sveta, Bill Gates sa venuje nielen podnikaniu, ale aj charite prostredníctvom svojej nadácie.
Warren BuffettWarren Buffett je známy ako najúspešnejší burzový obchodník a investor, ktorý sa stal symbolom investičného úspechu. Svoje skúsenosti a bohatstvo zdieľa s verejnosťou.
Larry EllisonSpoluzakladateľ spoločnosti Oracle, Larry Ellison, sa presadil ako líder v oblasti moderných technológií. Jeho prvá zákazka od CIA bola len začiatkom jeho úspešnej kariéry.
Bernard ArnaultBernard Arnault, výkonný riaditeľ konglomerátu LVMH zlúčil dve úspešné spoločnosti a vybudoval si obrovské bohatstvo.
Elon MuskElon Musk je vizionár a podnikateľ, ktorý sa snaží transformovať nielen dopravu na Zemi, ale aj mimo nej. S firmami Tesla a SpaceX sa snaží zmeniť svet.
Jeff BezosJeff Bezos, sa stal symbolom internetového podnikania a e-obchodu. Jeho majetok sa pohybuje v astronomických sumách, hoci nedávno čelil rozvodu so svojou manželkou.

Francúz Bernard Arnault a jeho strata titulu najbohatšieho človeka

Francúz Bernard Arnault, zakladateľ a výkonný riaditeľ renomovaného francúzskeho koncernu LVMH, zaznamenal úbytok vo svojom majetku. Stratil tak titul najbohatšieho človeka na svete z prvej polovice roka 2023. Tento pokles nastal potom, čo firma LVMH oznámila slabší rast predaja, čo spôsobilo, že hodnota Arnaultovho majetku klesla o 6,8 miliardy dolárov na celkových 155,1 miliardy dolárov.

Prepad hodnoty majetku tohto bohatého Francúza je dôsledkom oslabenia dopytu po luxusných výrobkoch, k čomu dochádza kvôli vysokým inflačným tlakom a nestálosti čínskej ekonomiky.

Bernard Arnault, francúz a multimilionár je štíhly a 185 m vysoký muž, ktorý si aj po sedemdesiatke udržuje kondíciu vďaka záľube v tenise.

Bývalí členovia rebríčka najbohatších ľudí

Na špičke rebríčka najbohatších ľudí sveta nevydrží nikto navždy, a minulý rok sa to stalo aj mnohým miliardárom. Aké mená, ktoré patrili do tohto elitného zoznamu, tam už dnes človek nenájde?

Changpeng Zhao

Známy skôr ako CZ, je zakladateľom a CEO najväčšej kryptomenovej burzy na svete, Binance. Predtým bol členom tímu, ktorý stál za vývojom Blockchain.info a zastával pozíciu technologického riaditeľa spoločnosti OKCoin.

Napriek tomu, že CZ stojí na čele obrovského finančného impéria, jeho cesta nebola bez kontroverzií. Zapletený do súdnych sporov a obvinení z prania špinavých peňazí, jeho majetok klesol zo 65 na približne 15 miliárd dolárov. Napriek tomu je to stále značná suma, no v rebríčku najbohatších sa teraz nachádza až okolo 170. miesta.

Gautam Adani

Je zakladateľom Adani Group, indického konglomerátu, ktorý má záujmy v energetike, poľnohospodárstve, obrane, letectve a vesmíre. Založil svoju spoločnosť v roku 1988 s cieľom pôsobiť v niekoľkých odvetviach súčasne. Adani Group momentálne prevádzkuje aj najväčší súkromný prístav v Indii – Mundra.

V roku 2023 sa Adani Group dostala do stredobodu mnohých kontroverzií a utrpela významný pokles svojho majetku. Napriek tomu sa Gautam Adani udržiava tesne pod hranicou rebríčka 20 najbohatších ľudí, konkrétne na 24. mieste.

Ma Huateng

Známy tiež ako Pony Ma, je predsedom čínskeho internetového gigantu Tencent, ktorý je majiteľom WeChatu, najväčšej sociálnej platformy v Číne, a Epic Games, tvorcu hier ako Fortnite alebo Fall Guys.

Ma Huateng prišiel o veľkú časť svojho majetku kvôli prepadu hodnoty akcií Tencentu, na ktorý mali vplyv prísne regulácie zo strany čínskej vlády. Napriek tomu sa stále drží na 34. mieste v rebríčku najbohatších ľudí sveta.

Najbohatší človek v dejinách ľudstva

Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates a Warren Buffett… nech sa snažia akokoľvek, najhohatšieho človeka v dejinách ešte neprekonali. Nie je to ani Julius Caesar ani Šáhdžahán, ktorý dal postaviť slávny Tádž Mahal. Najbohatší človek v dejinách ľudstva bol – Afričan.

Meno tohto muža znie Mansa Musa a vládol na hornom toku rieky Niger v krajinách Západnej Afriky v 14. storočí. Ak by bol žil v súčasnosti, jeho majetok by sa odhadoval na 400 miliárd eur.

Tento africký kráľ raz zabezpečil, aby sa celé mesto zdvihlo a presunulo sa púšťou. Je to príbeh o skutočnom mužovi s rozprávkovým bohatstvom, najväčším v histórii ľudstva.

Mansa Musa bol známy aj svojou štedrosťou a mocou, ktorú prejavil najmä počas púte do Mekky, keď rozhadzoval zlato davu tak štedro, že znehodnotil jeho hodnotu.

najbohatsi clovek na svete
Aj keď bol mocným vládcom a zanechal trvalý odkaz na rozvoj oblasti, jeho ríša sa po jeho smrti rýchlo rozpadla. Napriek tomu je jeho príbeh dodnes legendárny a považuje sa za jedného z najvýznamnejších historických postáv afrického kontinentu.

Forbes a rebríček najbohatších Slovákov

Rebríček najbohatších Slovákov podľa Forbes v roku 2023 ukazuje zaujímavé trendy v ich majetkovom raste. Celkovo sa majetok najbohatších občanov Slovenska blíži k sume 15 miliárd eur, pričom sa objavujú nové mená a zmeny vo vedení. Napriek tomu, že mnohí z bohatých Slovákov zažili zvýšený majetkový prírastok, niektorí, ako napríklad Ivan Chrenko, sa museli vyrovnať s poklesom.

Ivan Chrenko, majiteľ developerskej skupiny HB Reavis, zostáva na čele rebríčka napriek poklesu odhadovaného majetku. Ďalšie známe mená sú Haščákovci, ktorí kontrolujú významný podiel vo finančnej skupine Penta Investments a Tkáčovci, otec Jozef a syn Patrik, ktorí udržiavajú tretiu pozíciu.

V rebríčku najbohatších Slovákov podľa Forbes sa objavili aj nové mená, ako Jozef Jankulák, majiteľ prešovského výrobcu presných prevodoviek Spinea a Natália Haughey, ktorá nahradila otca Martina Blaškoviča vo firme BC Fin. Miroslav Trnka, spoluzakladateľ Esetu, sa umiestnil na piatom mieste, zatiaľ čo Ivan Jakabovič, podnikateľský partner Patrika Tkáča, sa dostal na ôsme miesto.

Zaujímavosťou v rebríčku je aj prítomnosť osobností zo športovej scény, ako sú Marián Hossa, Zdeno Chára, Marián Gáborík a Marek Hamšík, ktorí sa umiestnili na nižších pozíciách s majetkom v stovkách miliónov eur. Celkovo rebríček odzrkadľuje pestrosť a dynamiku ekonomiky a majetkového rastu v Slovenskej republike. Je teda nutné rozvíjať finančnú gramotnosť detí.

Ivan Chrenko – cesta k bohatstvu a úspechu

Známy podnikateľ Ivan Chrenko, najbohatší Slovák, sa úmyselne vyhýba médiám a zriedkavo poskytuje rozhovory, čo vytvára dojem tajoma okolo jeho osoby. Jedna z mála verejných fotografií, ktorá je k dispozícii, pochádza zo staršej správy jeho spoločnosti HB Reavis.

Chrenko, prvý Slovák žijúci v domovskej krajine, ktorý sa v roku 2017 dostal do svetového miliardárskeho rebríčka, patrí aj medzi najbohatších Slovákov. Jeho majetok vo výške 1,7 miliardy eur vychádza predovšetkým z úspešnej činnosti jeho developerskej skupiny HB Reavis a vynikajúceho podnikateľského inštinktu.

Chrenko sa v 90. rokoch podieľal na začiatkoch podnikania v spoločnosti Marsyas, no rýchlo prešiel k HB Reavis, ktorú neskôr prebudoval na úspešnú developerskú firmu. Jeho schopnosť predvídať a analyzovať trh a orientovať sa v ňom mu viedla k významným projektom v Bratislave aj v zahraničí, vrátane Londýna.

Aj keď sa Chrenko vyhýba médiám, jeho podnikateľské úspechy sú nesporné. Jeho firma HB Reavis vytvorila viacero významných kancelárskych a nákupných centier, čím sa stala významným hráčom nielen na domácom, ale aj na medzinárodnom trhu.