Vkladomat – ako vložiť peniaze na účet cez bankomat?

Vkladové bankomaty – skrátene vkladomaty, predstavujú pohodlný a efektívny spôsob, ako vložiť peniaze na bankový účet bez toho, aby človek musel navštíviť fyzickú pobočku banky. Tieto automaty, známe aj ako automatizované vkladové terminály, umožňujú jednotlivcom a firmám vkladať hotovosť a mince priamo na svoje účty kedykoľvek počas dňa. Túto možnosť ponúka už väčšina slovenských bánk. Ako vložiť peniaze na účet cez bankomat?

Tento článok sa budeme zaoberať rôznymi výhodami používania vkladomatov a tým, ako spôsobili revolúciu v bankovom sektore. Bližšie sa tiež pozrie na vlastnosti a funkcie vkladomatov, ako aj na ich vplyv na zákazníkov a finančné inštitúcie. Na konci tohto článku budú čitatelia lepšie rozumieť vkladovým bankomatom a tomu, prečo sa stali nevyhnutnou súčasťou moderného bankovníctva.

Vklad na účet cez bankomat

Vkladanie peňazí na účet kedysi znamenalo ísť do banky počas úradných hodín a čakať v rade na pokladníka. Vďaka technologickému pokroku sa však tento proces stal oveľa pohodlnejším a dostupnejším vďaka vkladovým automatom. Jedným z najobľúbenejších spôsobov vkladania peňazí na účet je vklad cez bankomat.

Vkladové bankomaty sú samoobslužné zariadenia, ktoré umožňujú jednotlivcom vykonávať rôzne bankové transakcie vrátane vkladov peňazí bez potreby prítomnosti bankového úradníka. Tieto bankomaty sú k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni, čo umožňuje vkladať peniaze kedykoľvek, aj mimo bežných bankových pracovných hodín.

Vkladanie peňazí prostredníctvom bankomatu je rýchly a pohodlný spôsob, ako poslať peniaze na svoj účet. Odpadá tak nutnosť čakať v rade v banke a človek môže vkladať peniaze v čase, keď sa mu to hodí. Okrem toho je väčšina vkladov z bankomatu spracovaná a na účte je k dispozícii okamžite, takže je to skvelá možnosť pre tých, ktorí sa potrebujú rýchlo dostať k svojim prostriedkom.

Vkladové bankomaty, výrazne zjednodušili a spríjemnili vkladanie peňazí na účet. Vďaka ich nepretržitej dostupnosti môžu jednotlivci vkladať peniaze kedykoľvek, čo z nich robí obľúbenú voľbu medzi bankovými klientmi.

Ako vložiť peniaze na účet cez bankomat?

V dnešnom rýchlom a digitálnom svete môže byť cesta do banky kvôli vkladu peňazí nepríjemná. Našťastie, s rozvojom technológií teraz existuje možnosť pohodlne vkladať peniaze na svoje účty prostredníctvom bankomatov. Toto sú jednotlivé kroky vkladania peňazí na účet prostredníctvom bankomatu spolu s niekoľkými tipmi na úspešnú transakciu a výhodami používania tejto metódy.

Sprievodca krok za krokom:

 1. Vloženie karty: Prvým krokom je vloženie debetnej alebo bankomatovej karty do bankomatu. Je potrebné vkladať ju čipom smerom nahor, alebo postupovať podľa pokynov na obrazovke bankomatu.
 2. Výber možnosti vkladu: Po vložení karty sa na obrazovke bankomatu zobrazí zoznam možností. Treba kliknúť na „Vklad“.
 3. Zadanie sumy na vklad: Následne bude človek vyzvaný na zadanie sumy, ktorú chce vložiť. Pred pokračovaním je dobré sa uistiť, že požadovaná suma sedí so zadaným číslom na obrazovke bankomatu.
 4. Potvrdenie transakcie: Ďalším krokom je potvrdenie transakcie. Bankomat zobrazí sumu, ktorú človek zadal, a požiada o potvrdenie. Ak je všetko v poriadku, treba kliknúť na možnosť „Áno“ a pokračovať ďalej.
 5. Získanie potvrdenia: Po dokončení transakcie bankomat vydá potvrdenku. Odporúča sa prevziať si ju, pretože slúži ako záznam o danom vklade.

Tipy pre úspešný vklad cez bankomat:

 1. Zabezpečenie správnej siete bankomatov: Pred vkladom je potrebné sa uistiť, že bankomat patrí do siete banky klienta. Použitie bankomatu z inej siete môže mať za následok dodatočné poplatky.
 2. Overenie údajov o účte: Pred uskutočnením vkladu je nevyhnutné si overiť, či sú zadané správne údaje o účte. Akékoľvek chyby môžu mať za následok, že peniaze budú vložené na nesprávny účet.
 3. Kontrola poplatkov: Niektoré banky si môžu účtovať poplatky za použitie svojich bankomatov na vklad peňazí. Odporúča sa vopred sa informovať vo svojej banke a vyhnúť sa tak prípadným prekvapeniam.

Výhody vkladov prostredníctvom bankomatu:

 1. Pohodlie: Vkladanie peňazí prostredníctvom bankomatu je pohodlná možnosť, pretože umožňuje vykonať ho kedykoľvek počas dňa, dokonca aj mimo bankových hodín.
 2. Úspora času: Vďaka možnosti vkladu cez bankomat sa môžno vyhnúť dlhým radom v banke, čo značne ušetrí čas a námahu.
 3. Okamžité aktualizácie: Vklad cez bankomat zabezpečí klientovi okamžitú aktualizáciu sumy na jeho účte, čím získa presný zostatok.

Vkladanie peňazí na účet prostredníctvom bankomatu je rýchly, jednoduchý a pohodlný spôsob správy financií. Ak bude človek postupovať krok za krokom a bude mať na pamäti vyššie uvedené tipy, môže úspešne vykonať transakciu a využívať početné výhody používania bankomatu na vklady.

Avšak, aby bol bankomat schopný prijať a spracovať toto vkladanie peňazí na účet, nemôže byť ani jedna bankovka poškodená.

Vklad cez bankomat inej banky

Medzibankovými prevodmi sa rozumie proces prevodu finančných prostriedkov medzi dvoma rôznymi bankami. Klientom to umožňuje prístup k ich finančným prostriedkom z banky, ktorá nie je ich primárnou bankou. S rozvojom elektronického bankovníctva sa medzibankové prevody stali pohodlnejšími a dostupnejšími, čo zákazníkom uľahčuje správu ich financií.

Možné poplatky a obmedzenia:

 1. Možné poplatky zo strany inej banky: Pri vkladaní peňazí na účet prostredníctvom bankomatu inej banky si môže druhá banka účtovať poplatok. Tento poplatok sa môže líšiť v závislosti od banky a výšky transakcie. Je dôležité vopred si v druhej banke overiť, či sú s transakciou spojené nejaké poplatky.
 2. Maximálne limity hotovostných vkladov: Ďalším obmedzením, ktoré je potrebné zohľadniť pri vklade cez bankomat inej banky, je maximálny limit hotovostného vkladu. Tento limit stanovuje druhá banka a môže sa líšiť v závislosti od jej pravidiel. Ak chce človek vložiť sumu, ktorá presahuje limit, možno bude musieť vykonať viacero transakcií alebo navštíviť pobočku druhej banky.

Vklad cez bankomat inej banky môže byť pohodlnou možnosťou pre klientov, ktorí nemajú prístup k bankomatu svojej primárnej banky. Je však dôležité poznať všetky poplatky a obmedzenia spojené s medzibankovými prevodmi a vyhnúť sa tak prípadným prekvapeniam.

Maximálny vklad v hotovosti

V závislosti od bankomatu sa môže vyžadovať, aby človek vložil hotovosť alebo mince do samostatných otvorov. Ak vkladá hotovosť, je dôležité nezabudnúť vyrovnať všetky pokrčené bankovky, aby boli vkladomatom akceptované.

Je dôležité si uvedomiť, že niektoré bankomaty majú limit na sumu hotovosti, ktorú možno vložiť naraz. Maximálny vklad hotovosti sa líši v závislosti od banky a konkrétneho bankomatu. Ak človek potrebuje vložiť väčšiu sumu, možno bude musieť vložiť viacero vkladov alebo navštíviť pobočku počas pracovných hodín.

Vkladomat SLSP

Vložiť peniaze cez vkladomat SLSP sa dá rýchlo a jednoducho už na viac ako 50 miestach na Slovensku.

Vkladový bankomat umožnuje vkladať všetky eurové bankovky prostredníctvom debetnej platobnej karty vydanej k účtu klienta SLSP. Bankovky pri vklade nemusia byť roztriedené podľa nominálnych hodnôt, ale nesmú byť zložené albo pokrčené. Recyklačný bankomat neumožňuje vkladať mince.

Výhody vkladomatu SLSP:

 • úspora času
 • peniaze sú rýchlo a bezpečne uložené v banke
 • karta na vkladanie hotovosti umožní vkladať hotovosť na účet klientovi aj jeho zamestnancom bez toho, aby k nim mali neskôr prístup

Parametre vkladu:

 • hotovosť vložiť na účet v Slovenskej sporiteľni prostredníctvom k nemu vydanej debetnej platobnej karty
 • na účet sa dá vkladať všetky bankovky v hodnote 5 až 500 €
 • maximálny počet bankoviek jedného vkladu je 200 kusov
 • maximálny vklad hotovosti na jeden účet za jeden deň je 20 000 €
 • pri vklade hotovosti je možné zadať aj 10 miestny variabilný symbol
 • podozrivé bankovky sa na účet pripíšu podľa typu podozrenia ihneď alebo po ich kontrole najneskôr do 30 dní

SLSP ponúka bezpečnú a rýchlu formu vkladu hotovosti na účet klienta. Medzi produkty SLSP patrí aj transparentný účet SLSP.

Vkladomat Tatra banka

Vďaka novým Bankomatom 2.0 môžu klienti hotovosť nielen vyberať, ale aj vložiť na účet. Vkladomat Tatra banka ponúka túto službu kedykoľvek, bez poplatku a zbytočného čakania v pobočke. 

Výhody vkladomatu Tatra banka:

 • vklady aj výbery bez poplatku
 • pre fyzické aj právnické osoby
 • na ulici aj v obchodných centrách
 • prevažne dostupné 24/7

Na webovej stránke majú klienti možnosť vyhľadať si pobočku, bankomat alebo vkladomat Tatra banky vo svojom meste. Momentálne majú klienti Tatra banky k dispozícii viac ako 180 vkladomatov na celom Slovensku.

VÚB vkladomat

Hotovostné vklady a výbery sa dajú s VÚB vkladomatom vybaviť na jednom mieste, pohodlne a jednoducho. Toto sú výhody, ktoré vkladový bankomat od VÚB ponúka:

 • vkladať aj vyberať hotovosť na jednom mieste
 • vklad aj výber je bez poplatku
 • vkladové bankomaty sú dostupné 24 hodín denne
 • klientovi stačí platobná karta, peniaze sa pripíšu na účet okamžite

Poplatok za vklad hotovosti je súčasťou kont: VÚB Účet, VÚB Účet Magnifica, VÚB Účet pre juniorov/študentov/mladých, VÚB Senior, ZBP, PAD a Transparentný účet. Klienti majú možnosť využiť sieť viac ako 110 vkladových bankomatov na Slovensku.

Ako funguje VÚB vkladomat? Čo je potrebné spraviť pre hotovostný vklad?

 1. Do bankomatu vložiť platobnú kartu a po zadaní PIN čísla zvoliť možnosť „Iná transakcia“.
 2. Z ponuky služieb vybrať “Vklad v hotovosti”.
 3. Zadať sumu, ktorú chce klient vložiť a potvrdiť ju.
 4. Bankomat otvorí vkladový otvor, do ktorého je potrebné vložiť vyrovnané bankovky (max. 50 ks/200 ks – podľa modelu bankomatu, info o maximálnom počte bankoviek zobrazí vkladový bankomat).
 5. Po každom spracovaní bankoviek sa na monitore zobrazí súpiska všetkých spracovaných bankoviek a celková suma vloženej hotovosti.
 6. Ak klient vložil všetky bankovky, je potrebné potvrdiť transakciu voľbou „Potvrdiť vklad”.
 7. Bankomat vytlačí potvrdenie o vklade a vysunie platobnú kartu.

Podmienky vkladu:

 • vklad je možný iba na účet vo VÚB banke
 • bankovky nesmú byť zviazané ani obsahovať cudzie predmety
 • maximálne 50/200 bankoviek na jeden vklad (podľa modelu bankomatu)
 • vkladajú sa iba bankovky v hodnotách od 5 do 500 €.

Mince cez bankomat nie je možné vkladať. Ak má však niekto vzácne euromince, odporúča sa ich zaniesť priamo do banky alebo numismatického obchodu.

Vklad hotovosti cez VÚB vkladomat je intuitívny. Stačí nasledovať inštrukcie na obrazovke vkladového bankomatu.

ČSOB vkladomat

ČSOB vkladomat je k dispozícii v rámci pobočky kedykoľvek aj mimo otváracích hodín a taktiež cez víkendy a sviatky. Realizácia vkladu je veľmi jednoduchá, rýchlejšia než v pokladni a bez nutnosti pomoci zamestnanca pobočky.

V rámci jedného vkladu je možné vkladať bankovky aj mince naraz. Vkladomat má na bankovky aj mince vyhradené samostatné priehradky. V prípade, že bude vložená vyššia suma ako bola zadaná, bankomat ponúkne možnosť túto sumu buď vložiť alebo vzniknutý rozdiel vydať.

Bankovky ani mince nie je potrebné pred vkladom triediť. Spracovanie bankoviek trvá približne 30 sekúnd a mincí približne 60 sekúnd, čo je dokonca rýchlejšie ako v pokladni v pobočke. Prostriedky sú na účet pripísané ihneď. Vklad hotovosti cez vkladový bankomat je bez poplatku.

Výhody vkladového bankomatu ČSOB:

 • možnosť vkladu mincí
 • hotovosť nie je potrebné triediť
 • vklad hotovosti je bez poplatku
 • možnosť vkladu 3. osobou
 • prostriedky sú okamžite pripísané na účet
 • dostupnosť 24 hodín denne
Bankomat s možnosťou vkladu bankoviek:Bankomat s možnosťou vkladu bankoviek a mincí:
Maximálna výška jedného vkladu 10 000 €Maximálna výška jedného vkladu 10 000 €
Maximálny počet bankoviek 200 kusov v rámci jedného vkladuMaximálny počet bankoviek 250 kusov v rámci jedného vkladu
Funkcie ako bežný bankomat (výber hotovosti v €, zobrazenie zostatku na účte, dobitie kreditu, zmena PIN a iné)Funkcie ako bežný bankomat (výber hotovosti v €, zobrazenie zostatku na účte, dobitie kreditu, zmena PIN a iné)
Maximálny počet mincí 300 kusov v rámci jedného vkladu a 699 kusov mincí pre jednu platobnú kartu v rámci jedného dňa

V prípade, že je požadovaný vklad vyšší než limit, ČSOB vkladomat hotovosť okrem zadržaných bankoviek automaticky vráti.

ČSOB vkladomat sa na Slovensku nachádza už na viac než 70 miestach.

Unicredit vkladomat

UniCredit Bank ponúka širokú sieť pobočiek a UniCredit Bank vkladomatov, vďaka ktorým je pre svojich klientov vždy k dispozícii. Najbližšiu pobočku alebo vkladomat UniCredit Bank možno nájsť online alebo vyhľadať prostredníctvom aplikácie Smart Banking.

Aktuálne má UniCredit Bank viac ako 50 vkladomatov. Vkladomaty primárne ponúka ako alternatívu k pobočkovej pokladni.

Prima banka vkladomat

Vklad v hotovosti oprávnenou osobou je v Prima banke aktuálne spoplatnený sumou 2 €. Vklad v hotovosti inou osobou ako je majiteľ účtu alebo oprávnená osoba stojí 5 €. Poplatok za hotovostný vklad nad 5 000,00 € za deň je vo výške 0,25% z celej sumy výberu.

Pri vkladaní hotovosti cez Prima banka vkladomat je potrebné myslieť na spoplatnenie tejto služby. Poplatok platí vkladateľ.

365.bank vkladomat

Vklady hotovosti v 365.bank vkladomatoch sú možné v eurách vo všetkých pobočkách 365.bank. Táto služba je k dispozícii za poplatok podľa aktuálneho sadzobníka, aktuálne sú to 2 €. Na pošte si klienti priplatia ešte o ďalších 2 € navyše. Vklad hotovosti inou osobou, ako je majiteľ účtu alebo disponent (poplatok je vyberaný v hotovosti od vkladateľa) stojí 8 €, výber hotovosti na obchodnom mieste 10 €.

Účtom plus je vklad na účet každý mesiac 4 krát bez poplatku.

mBank vkladomat

Vklady je najlepšie vykonávať bezhotovostným prevodom, napríklad požiadať zamestnávateľa o zasielanie mzdy priamo na účet v mBank.

Hotovostné vklady na účet mKonto môžno vykonať týmito spôsobmi:

 • vkladom hotovosti na svoj účet v inej banke a následne prevodom na mKonto
 • vkladom hotovosti na pobočke ktorejkoľvek banky priamo na svoje mKonto v prípade, že túto službu banka poskytuje
 • vkladom na ktorejkoľvek pošte formou Poštového peňažného poukazu typu R

Za vykonanie vkladu do mBank hradí klient poplatok podľa cenníka organizácie, ktorej služby pre vykonanie vkladu využije.