Optický internet – aké sú možnosti?

optický internet

Optický internet, tiež známy ako optické pripojenie, je moderná technológia prenosu dát, ktorá je momentálne jedným z najrýchlejších a najspoľahlivejších typov internetového pripojenia. Oproti tradičnejšiemu pripojeniu cez káblové DSL alebo satelitné pripojenie, optický internet využíva optické vlákna na prenos dát rýchlosťou svetla.

Táto technológia prináša rýchlosti, ktoré sú oveľa vyššie ako u konvenčných typov pripojenia, čo umožňuje užívateľom využívať internet v plnej rýchlosti bez výrazného spomalenia. Optický internet je stále viac populárny a dostupný pre domácnosti a firmy po celom svete a môže poskytnúť riešenie pre všetkých, ktorí potrebujú spoľahlivý a rýchly prístup na internet.

Vedieť viac o optickom internete môže pomôcť užívateľom rozhodnúť sa, či je táto technológia pre nich najlepšou voľbou.

Aký optický kábel na internet je potrebný?

Dnes je internet neodmysliteľnou súčasťou každodenného života. Poskytuje prístup k nekonečnému množstvu informácií, umožňuje komunikáciu s ľuďmi na celom svete a poskytuje možnosť rýchleho a plynulého sťahovania a streamovania obsahu. Všetky tieto funkcie sú možné vďaka využitiu optických káblov na internetové pripojenie.

Optický kábel na internet je typ kábla, ktorý sa používa na prenos optických signálov. Tieto káble sú tvorené zo sklených alebo plastových vlákien a sú obalené ochranným materiálom. Optické vlákna fungujú na princípe odrazu svetla, ktoré sa šíri výhonom vláknami a umožňuje rýchle prenosy dát. Aký optický kábel na internet je teda potrebný?

Existuje niekoľko typov optických káblov používaných na internetové pripojenie. Najbežnejšie sú single-mode a multimode káble.

 • Single-mode káble majú menšiu veľkosť jadra a sú vhodné pre dlhé vzdialenosti a veľký objem dát.
 • Multimode káble majú väčšiu veľkosť jadra, a preto sú vhodné pre kratšie vzdialenosti a menší objem prenášaných dát.

V súčasnosti sa najčastejšie využívajú tzv. FTTH (Fiber To The Home) káble, ktoré umožňujú pripojenie pomocou optického kábla až k jednotlivým domácnostiam. Tieto káble sú schopné prenášať rýchlosti internetového pripojenia až do niekoľkých gigabitov za sekundu, čo zabezpečuje plynulé používanie internetu aj pri náročných aktivitách, ako je napríklad streamovanie 4K videa.

Pri výbere správneho optického kábla na internet je dôležité zvážiť niekoľko faktorov:

 • V prvom rade je potrebné zvážiť rýchlosť pripojenia, ktorá je potrebná, a následne vybrať typ optického kábla, ktorý bude tejto požiadavke vyhovovať.
 • Ďalším dôležitým faktorom je vzdialenosť, na ktorú bude kábel potrebný. Ak je potrebné prenášať dáta na veľkú vzdialenosť, je potrebné vybrať single-mode kábel, ktorý je vhodný pre dlhé prenosy. Okrem toho je potrebné tiež zvážiť možnosti a obmedzenia, ktoré sú v našej lokalite.

V niektorých oblastiach sú dostupné len určité typy optických káblov a mohlo by sa stať, že je potrebné zvoliť alternatívu, akou môže byť napríklad využitie bezdrôtového pripojenia na internet. Výber správneho optického kábla na internet je dôležitým krokom pre zabezpečenie stabilného a rýchleho pripojenia na internet.

Je potrebné sa zamerať na svoje potreby a vybrať taký optický kábel na internet, ktorý bude vyhovovať najlepšie.

Optický internet od Telekomu

Svet rýchlo napreduje a technológie sa neustále zdokonaľujú. V súčasnosti už nie je žiadnym prekvapením, že existuje prístup k rýchlemu a spoľahlivému internetu aj v domácnostiach. Ak teda človek vyhľadáva vysokú rýchlosť a kvalitu služieb, môže využiť optický internet od Telekomu – Magio Internet. Prečo by sa malo zvážiť jeho využitie?

Tu sú niektoré dôležité aspekty tohto rýchleho a spoľahlivého pripojenia:

 • Optický internet od Telekomu – Magio Internet je rozdelený do štyroch balíkov s rôznou rýchlosťou sťahovania a odosielania dát. Na výber existuje z rýchlostí 1000/300 Mb/s, 800/160 Mb/s, 400/80 Mb/s a 50/20 Mb/s. Takto je možné sa prispôsobiť potrebám a vybrať si tú správnu rýchlosť.
 • Ďalšou výhodou ponuky optického internetu od Telekomu je superrýchla optická sieť. Vďaka nej je možné dosiahnuť vysoké rýchlosti a zároveň zabezpečiť stabilné pripojenie. To znamená, že sa nebude musieť trpieť výpadkami signálu alebo pomalým pripojením, čo je veľké plus najmä pre tých, ktorí využívajú internet na prácu.
 • Pri využití tohto optického internetu je však potrebné rátať aj s viazanosťou na 24 mesiacov. Pre niektorých to môže byť nevýhoda.

Využitie optického internetu od Telekomu teda môže priniesť vysokú rýchlosť, spoľahlivosť, stabilitu a výhodné ceny. Nielenže je možné efektívne pracovať a mať prístup k množstvu online služieb, avšak aj si užiť plynulé streamovanie a širokú škálu online zábavy.

Orange optický internet

Orange ponúka svojim zákazníkom rýchly a spoľahlivý prístup k internetu pomocou svojho Optického FiberNetu. Tento moderný optický internet od Orange predstavuje najnovšie technologické riešenie, ktoré prináša vyššiu rýchlosť, stabilné pripojenie a vynikajúcu kvalitu služieb. S optickým internetom od Orange je možné si vybrať z troch dostupných balíkov podľa svojich potrieb a požiadaviek.

 • Prémiový internet ponúka rýchlosť až 1000 Mbit/s, čo umožňuje prehľadné a plynulé prezeranie internetu, sťahovanie veľkých súborov, streamovanie videí vo vysokom rozlíšení a hranie online hier bez akýchkoľvek obmedzení.
 • Pre tých, ktorí nepotrebujú takú vysokú rýchlosť, je k dispozícii stredný internet s rýchlosťou 500 Mbit/s. Tento balík je ideálny pre bežné používanie internetu, ako je surfovanie po webe, komunikácia cez sociálne siete a sledovanie videí. Aj napriek nižšej rýchlosti však klient stále dostane stabilné a pohodlné pripojenie.
 • Ak záujemca preferuje základné používanie internetu, môže si vybrať základný balík s rýchlosťou 50 Mbit/s. Táto rýchlosť je vhodná pre jednoduché úlohy, ako je práca s emailmi a surfovanie na internete.

Pri všetkých troch balíkoch platí viazanosť na 24 mesiacov, čo zaručuje pevnú cenu za celé obdobie platnosti zmluvy. Toto dáva zákazníkom väčšiu istotu a zároveň im umožňuje ušetriť na nákladoch za pripojenie k internetu.

Optický internet bez viazanosti

V súčasnosti sme svedkami rýchleho rozvoja technológií, ktorý prináša množstvo nových možností a výhod pre každého z nás. Medzi tieto technológie patrí aj optický internet, ktorý ponúka bezkonkurenčnú rýchlosť a spoľahlivosť spojenia. V posledných rokoch sa stáva stále viac populárnym a v mnohých krajinách už nahradil staršie technológie, ako napríklad ADSL či VDSL.

Optický internet sa vyznačuje tým, že prenáša dáta optickými vláknami, čo znamená, že ide o najmodernejšiu a najefektívnejšiu metódu prenosu dát v súčasnosti. Tento druh pripojenia ponúka rýchlosti až do niekoľkých gigabitov za sekundu, čo je v porovnaní s inými typmi pripojenia oveľa rýchlejšie.

 • Optický internet bez viazanosti a záväzkov, ktorý ponúkajú niektoré spoločnosti sa stáva populárnym najmä pre mladšiu generáciu. Takzvaný bezvinkulový optický internet ponúka zákazníkom možnosť pripojiť sa k internetu bez viazanosti na spoločnosť na určitý čas alebo bez potreby uzatvárania zmluvy. To znamená, že zákazník si môže zvoliť a platiť za svoje pripojenie mesiac či dva a následne ho ukončiť bez sankcií alebo dlhodobých záväzkov.
 • Takéto riešenia sú ideálne pre tých, ktorí žijú v prenájme alebo sa často sťahujú a nechcú byť viazaní na konkrétneho poskytovateľa služieb. Okrem toho, bezvinkulový optický internet poskytuje aj možnosť zmeny rýchlostí pripojenia podľa potrieb zákazníka.
 • Spoločnosti, ktoré ponúkajú tento typ pripojenia, sú tiež bez viazanosti na konkrétny hardware. To znamená, že si zákazník môže zvoliť vlastné zariadenie alebo v prípade potreby môže požiadať o zariadenie od poskytovateľa. Toto je veľkou výhodou pre tých, ktorí majú svoj vlastný modem alebo router, na ktorý sú zvyknutí a nepotrebujú ďalšie zariadenie.
 • Optický internet bez viazanosti poskytuje zákazníkom mnoho výhod a flexibilitu využívania. Nie je to však riešenie pre každého, najmä pre tých, ktorí preferujú stabilné záväzky a nemajú problém byť viazaní na konkrétnu spoločnosť.

Takýto typ pripojenia tiež môže byť v niektorých prípadoch drahší ako tradičné viazané zmluvy. Vzhľadom na rýchly vývoj technológií a zvýšenú konkurenciu na trhu, je však možné očakávať, že optický internet bez viazanosti a záväzkov bude mať stále väčšiu popularitu.

Zákazníci teda budú mať na výber medzi rôznymi možnosťami a môžu si vybrať tú, ktorá im najviac vyhovuje. Správna voľba rozhodne urýchly aj to, ako si kúpiť lístok na vlak cez internet zadarmo.