Kreditná karta – prehľad poskytovateľov, výhody a nevýhody

Kreditné karty sú skvelým spôsobom, ako platiť za veci bez toho, aby človek musel mať pri sebe hotovosť. Zaručujú pohodlie a bezpečnosť platby. Na rozdiel od debetných kariet umožňujú kreditné karty čerpať kredit poskytnutý bankou a ďalšie funkcie, ako sú odmeny a vrátenie peňazí.

Vzhľadom na množstvo rôznych typov kreditných kariet môže byť rozhodovanie o tom, ktorý poskytovateľ je najlepší, neprehľadné.

V tomto článku je dispozícii všetko, čo človek potrebuje vedieť o kreditných kartách, od prehľadu poskytovateľov rôznych typov kreditných kariet na Slovensku až po informácie o ich zodpovednom používaní.

Kreditka

Kreditná karta je typ platobnej karty, ktorá umožňuje prístup k úveru poskytnutému bankou alebo inou úverovou spoločnosťou. Úver sa dá použiť na prečerpanie a je bezúročný počas určitého obdobia. Potom je nutné uhradiť minimálnu splátku a prečerpaná suma sa úročí vopred dohodnutou sadzbou.

Táto platobná karta sa výborne hodí na nákupy, napríklad v e-shope Fruugo a na prípady, keď človek potrebuje peniaze navyše. Výberom z bankomatu je hotovosť zväčša úročená okamžite, takže si na to treba dať pozor.

Kreditné karty môžu ponúknuť dostatočne veľké bezúročné časové okno. Zvyčajne trvá 40 až 55 dní, čo znamená, že do určitého dátumu v nasledujúcom mesiaci musí dlžník splatiť to, čo bolo kartou zaplatené počas aktuálneho mesiaca.

Splátky pri kreditkách sú väčšinou nastavené 2 rôznymi spôsobmi:

 1. splátka ako % z poskytnutého úverového rámca (najčastejšie vo výške 5 %)
 2. splátka ako % z dlžného zostatku (najčastejšie vo výške 4 %, 5 % alebo 10 %)

Fixné splátky sú skvelým riešením, ako si udržať vo financiách systém – nezávisia od vyčerpanej sumy z karty a zostávajú stále rovnaké, takže si majiteľ kreditnej karty môže na svojom bankovom účte nastaviť trvalý príkaz na ich automatické platenie.

Na druhej strane variabilné splátky sa odvíjajú od sumy, na ktorú dlžník kartu použil. Ak je teda z dlžného zostatku vyčerpaná suma 1 000 €, zaplatí 5 % – to je 50 €. Ak je to nasledujúci mesiac suma 1 500 €, zaplatí 5 % z tejto sumy – 75 €.

Kreditná karta – príklad

Na kreditnej karte je bezúročné obdobie 50 dní. Aby majiteľ kreditky využil toto bezúročné obdobie, musí všetky nákupy zaplatené kartou v januári (neplatí pre výbery z bankomatov) splatiť najneskôr do 19. februára.

Posledný dátum platnosti bezúročného obdobia vypočíta jednoducho – keďže január má 31 dní, ostáva 19 dní z februára pre využitie bezúročného obdobia. Dôležité je ešte poznamenať, že 19. februára by mala byť úhrada už pripísaná v prospech karty.

Debetná karta

Kreditné aj debetné karty sú obľúbené platobné metódy, ale líšia sa v niekoľkých zásadných veciach.

Kreditné karty poskytujú možnosť požičať si peniaze a zbierať odmeny, zatiaľ čo debetné karty sú prepojené priamo s bankovým účtom používateľa. S kreditnými kartami sa spájajú aj rôzne výhody, ako napríklad odmeny za cestovanie, vrátenie peňazí a iné stimuly. Na druhej strane sú debetné karty jednoduché a priamočiare, bez možnosti odmeňovania alebo požičiavania.

Kreditné karty podliehajú úrokovým sadzbám a iným poplatkom, zatiaľ čo debetné karty zvyčajne nemajú žiadne poplatky. Okrem toho transakcie kreditnou kartou vyžadujú od držiteľa karty zadanie PIN kódu na zvýšenie bezpečnosti, zatiaľ čo pri debetných kartách to neplatí.

Kreditné karty poskytujú ochranu pred podvodnými aktivitami, zatiaľ čo debetné karty môžu používateľov vystaviť väčšej hrozbe krádeže.

Výber medzi kreditnou a debetnou kartou nakoniec závisí od potrieb a preferencií jednotlivca.

Platobná karta – poplatky

Banky spravidla účtujú poplatky za kreditné karty. Bez ohľadu na to, či ju majiteľ používa alebo nie, bude musieť zaplatiť ročný alebo mesačný poplatok za zriadenie. Aj keď v prvom roku môžu banky ponúkať nulové poplatky, po uplynutí tejto lehoty ich určite bude potrebné platiť. Banky si účtujú poplatky aj za také veci, ako sú prevody zostatku, zálohy v hotovosti a zahraničné transakcie.

Banky si účtujú tiež za:

 • Výber z bankomatu. Výber hotovosti z bankomatu môže stáť približne 2 % z vyberanej sumy. Navyše na takéto transakcie nie je stanovené bezúročné obdobie.
 • Prevod peňazí z kreditnej karty na bežný účet. Kreditná karta je vhodná na platby za nákupy. Tieto transakcie nie sú spoplatnené. Preto sa odporúča platiť priamo kreditnou kartou a neprevádzať si peniaze na debetnú kartu.
 • Úroky. Po uplynutí bezúročného obdobia začne banka účtovať úroky nad rámec splátky. Okrem toho je dobré mať na pamäti aj ročný alebo mesačný poplatok za vedenie karty a poplatky za prevody alebo výbery hotovosti z bankomatov.

Riešením je vyhnúť sa výberom hotovosti z bankomatov – slovenské banky si zvyčajne účtujú vysoké poplatky za výbery hotovosti kreditnou kartou.

Taktiež sa dá čo najviac využiť bezúročné obdobie – ak sa dlžníkovi podarí splatiť celý dlh v rámci bezúročného obdobia, nebudú mu účtované žiadne úroky, čo znamená, že úver zostane rovnaký.

A napokon, je dobré využiť čo najviac z vernostných programov – mnohé kreditné karty sú vybavené doplnkovými službami, ako sú zľavy, odmeny a ponuky na vrátenie peňazí – preto sa treba uistiť, že si klient zistil informácie o vernostných programoch, ktoré ponúka jeho banka.

Home Credit karta

Spoločnosť Home Credit Slovakia, a. s., založená v roku 1999, je jedným z popredných poskytovateľov spotrebiteľského financovania na Slovensku. Spoločnosť ponúka širokú škálu úverových produktov ako nákup na splátky v mieste predaja, auto úvery, pôžičky na kartu, kreditné karty, revolvingové pôžičky a spojenie pôžičiek.

V roku 2016 spoločnosť poskytla úvery v celkovej výške 243 miliónov €. Spoločnosť Home Credit Slovakia, a. s. je členom skupiny Home Credit.

Home Credit aktuálne ponúka klasickú alebo virtuálnu kartu k flexibilnej pôžičke na kartu.

Flexibilná pôžička na kartu je revolvingový úver, ktorý umožňuje flexibilné splácanie, a splatené peniaze opakovane využívať. A práve s virtuálnou kartou je to najpohodlnejšie. Klient ňou zaplatí rovnako jednoducho ako s plastovou kartou. Výhodou je, že namiesto hľadania karty v peňaženke použije pri platení svoj telefón.

Výhody Home Credit karty:

 • Rýchla aktivácia. Stačí pár sekúnd na aktiváciu karty v mobilnej aplikácii a zákazník môže začať ihneď nakupovať.
 • Bezpečné platenie. Vďaka zabezpečenej aplikácii nehrozí, že niekto kartu vytiahne z peňaženky a zneužije ju na platbu.
 • Šetrne k prírode. S virtuálnou kartou chránia zákazníci životné prostredie a znižujú množstvo plastového odpadu.

Vedenie virtuálnej Home Credit karty je zadarmo. Zaplatiť sa ňou dá v obchodoch aj na internete a rovnako sa dá vyberať hotovosť z bankomatu. Karta sa dá aktivovať obratom priamo v mobilnej aplikácii Home Credit.

Pri úverovom rámci 3 000,00 €, je ročná úroková sadzba flexibilnej pôžičky na kartu od Home Credit 19,9 %, RPMN 21,8 %. Celkom teda klient zaplatí 3 323,38 €.

Tesco kreditná karta

Po vzájomnej dohode medzi spoločnosťami Tesco, a. s., a Home Credit Slovakia, a. s., došlo k ukončeniu poskytovaného projektu Tesco Finančné služby.

Tento projekt sa ukončil k 1. 4. 2023. To znamená, že Tesco kreditná karta už viac neexistuje. Všetky produkty aj komunikácia so zákazníkmi prešli výhradne pod značku Home Credit.

Kreditná karta SLSP

S kreditnými kartami od SLSP môže byť každý nákup výhodný. Slovenská sporiteľňa má v ponuke tri rôzne varianty kreditnej karty:

 • Štedrá karta. Karta na bežné nakupovanie pre tých, ktorí preferujú fixné splátky a jednoduchý spôsob poplatkovania.
 • Kraditná karta VISA Classic. Karta na bežné používanie doma aj v zahraničí s možnosťou poskytnutia vyšších úverových rámcov.
 • Kreditná karta VISA Gold. Karta na časté cesty do zahraničia pre ľudí s vyšším príjmom a nárokmi na doplnkové služby.

Úroková sadzba pri karte VISA Classic je 19,5 % ročne, pri karte VISA Gold je to 13,5 %. Úrok z omeškania je v oboch prípadoch 5 % ročne.

Vďaka kreditným kartám SLSP má klient k dispozícii úverový rámec už od 300 €. Tovar, za ktorý zaplatí platobnou kartou, má prvých 10 dní automaticky poistený. S kartami od Slovenskej sporiteľne tiež získa špeciálne bonusy pre lepší zážitok z cestovania.

Vybaviť si kreditnú kartu v SLSP je jednoduché. Stačí o ňu požiadať v aplikácii George v sekcii eshop, telefonicky alebo na pobočke. 

Kreditná karta UniCredit Bank

UniCredit Bank v súčasnosti ponúka úvery len svojim existujúcim klientom. Kreditné karty ponúkajú aj výhody a zľavy s programom Sphere card. 

Kreditnú kartu UniCredit Bank sa dá použiť na medzinárodné bezhotovostné platby a nákupy na internete, na výbery z bankomatov, úhradu faktúr. Môžno ňou uhradiť prevod na svoj bežný účet z kreditnej karty vo výške 30 %z úverového rámca v rámci jedného cyklu karty. 

VISA Basic ponúka:

 • úverový rámec: 235 € – 1 000 €
 • hotovostný limit: 25 % z úverového rámca
 • bezúročné obdobie do 55 dní
 • mesačný poplatok: 1,1 € mesačne

VISA Gold ponúka:

 • úverový rámec: 1 800 € – 10 000 €
 • hotovostný limit: 25 % z úverového rámca
 • bezúročné obdobie až do 55 dní
 • mesačný poplatok: 6,0 € mesačne

Úroková sadzba je v prípade kreditných kariet VISA Basic a VISA Gold rovnaká – a to 17,7 %.

Podmienkou na vybavenie kreditnej karty v UniCredit banke je minimálny čistý mesačný príjem 280 €, mať nad 18 rokov, SR občianstvo alebo trvalý pobyt v SR.  

O kreditnú kartu od UniCredit Bank môžno požiadať formou vyplnenia formuláru na webovej stránke banky.

Kreditné karty

Kreditné karty sú bežnou formou platby používanou na celom svete. Ponúkajú pohodlný, bezpečný a flexibilný spôsob nakupovania a správy financií.

Kreditné karty sú typom platobnej karty, ktorá umožňuje používateľom vykonávať platby bez toho, aby museli mať pri sebe hotovosť. Ide o úverovú kartu, ktorú vydáva banka alebo finančná inštitúcia. Držiteľ karty môže nakupovať do určitej výšky a potom splácať sumu v plnej výške alebo v splátkach.

Existuje mnoho typov kreditných kariet, z ktorých každá má iné vlastnosti, výhody a podmienky. Patria medzi ne: tradičné kreditné karty, kreditné karty s odmenami, zabezpečené kreditné karty a predplatené kreditné karty.

Každý typ karty od rozličných poskytovateľov má iné vlastnosti, výhody a podmienky, preto je dôležité preskúmať jednotlivé typy kariet a nájsť tú, ktorá najlepšie vyhovuje individuálnym potrebám majiteľa karty.